Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[rozmowa o muzyce] Dariusz Dusza: Gramy swoją muzykę – oryginalną i rozpoznawalną


Zespół Redakcja istnieje od 2009 roku. Jego założycielem jest Dariusz Dusza, który zgodził się na portalu Kulturalne Rozmowy odpowiedzieć mi na kilka pytań. Opowiada o inspiracjach i o muzyce.

Dariusz Dusza wywiad

Kiedy i w jakich okolicznościach powstał zespól Redakcja?

Dariusz Dusza: Wszystko zaczęło się od mojej przeprowadzki na Śląsk Cieszyński. Wcześniej mieszkałem w Gliwicach. Tam też działały moje zespoły: Śmierć Kliniczna, Absurd czy później DiM. Po pierwszym szoku, związanym ze zmianą miejsca zamieszkania zatęskniłem znów za graniem na żywo. Sesje z komputerem jednak nie są w stanie zastąpić muzykowania z żywymi ludźmi.

Skąd nazwa grupy?

Z listy kilkudziesięciu nazw, które przyszły mi go głowy. Niestety, po sprawdzeniu w Internecie, tylko ta nazwa była wolna. Jednocześnie pasowała mi, bo nie definiowała z góry muzyki, którą mieliśmy grać.

Kim są członkowie zespołu?

Pierwszym, którego namówiłem do "złego" był Bartek Stuchlik. Gramy razem w Shakin' Dudi, znamy się już trochę lat. Bartek zaproponował perkusistę, Łukasza Walczaka. Najtrudniej było znaleźć wokalistę. Mam w stosunku do wokalistów wysokie wymagania. W końcu udało mi się znaleźć wokal w Internecie i – po drobnych perypetiach – Adam Antosiewicz dołączył do zespołu.

Jaką muzykę gracie?

Dariusz Dusza wywiad

Głośną, coraz głośniejszą… Nie bardzo umiem odpowiedzieć na to pytanie. Sądzę, że gramy mieszankę rocka, punka, rock`n`rolla. Może termin post punk by pasował? Zresztą, dla mnie takie klasyfikowanie nie ma znaczenia. Gramy swoją muzykę  oryginalną i rozpoznawalną.

Czym się inspirujecie? Postaci, zespoły…

Nie mam idoli, nigdy ich nie miałem. Lubię całą muzykę, w każdym gatunku potrafię znaleźć coś interesującego. Oczywiście najbliżej mi do rock`n`rolla i punka. Adamowi z kolei do grunge i współczesnego rocka. Sekcja z kolei kolaboruje z jazzem.

Gdyby nie muzyka, to co?

To nuda i kicha. Zaczynałem grać w latach osiemdziesiątych, czyli w czasach, gdy granie i słuchanie muzyki były jedyną sensowną rozrywką. Stąd wtedy brała się taka popularność rocka. Nie wiem, co mogłoby zastąpić granie? Może pisanie książek? Może lepienie garnków z gliny? Na pewno coś twórczego.

Czym zajmujecie się prywatnie? Czy muzyka to jedyna Wasza pasja?

Dariusz Dusza wywiad

Zajmuję się muzyką, gram i zawodowo piszę teksty dla innych wykonawców. Bartek i Łukasz również żyją z muzyki. Adam pracuje. Natomiast każdy z nas ma różne zainteresowania: motory, Formuła 1, wędkarstwo, literatura, tenis.

Najzabawniejsza sytuacja, która przydarzyła się dotąd zespołowi?

Nie wiem, nam się raczej przytrafiają dziwne sytuacje. Dziwne, a nie zabawne. Na przykład Łukasz uszkadza sobie dłoń, wstawiają mu ją do gipsu i cały koncert w Katowicach gra jedną ręką. Tak, że nikt się nie zorientował. Teraz się nawet z tego śmiejemy, ale wtedy, gdy podjechał pod Kultową i zobaczyliśmy tę białą pacynkę na łapie...

Czy macie swoje ulubione miejsca, do których lubicie wracać?

Bardzo lubimy grać w Czeskim Cieszynie w klubie „Dziupla”. Robimy to każdej jesieni. Tam jest taki niepowtarzalny klimat. Graliśmy też trzy razy na festiwalu Rock na Bagnie. Tam przyjeżdża wielu naszych przyjaciół, dodatkowym atutem jest dzika, nadbiebrzańska przyroda. I oczywiście gościnność, charakterystyczna dla mieszkańców tamtego regionu.

Co Was motywuje do działania?

Wirusy, które mieszkają w naszych głowach i zmuszają nas do grania. Takie seledynowo-bordowe. Widać je pod mikroskopem.

Kiedy możemy spodziewać się nowej płyty?

Właśnie kończymy zgrywać materiał. Powinien być gotowy za dwa tygodnie. Planujemy wydanie płyty jesienią lub na początku przyszłego roku. Ale wszystko jest jeszcze płynne i dynamiczne, najważniejsze jest teraz zgranie i uzyskanie dobrego brzmienia.

Dariusz Dusza wywiad

Jakie macie plany zawodowe na najbliższe miesiące?

Trochę koncertów (nie tylko z Redakcją) i skończenie płyty. Zresztą piosenki, które na nią trafiły, gramy już na koncertach. Mam też jeszcze parę innych przedsięwzięć muzycznych, które są na razie w stanie embrionalnym, dlatego wolę o nich nie mówić.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała


Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.