Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[rozmowa o muzyce] Mariusz Filosek (proAge): Muzyka proAge jest lepsza od kremów Dove


Zespół proAge powstał w 1985 roku, ale dopiero w 2008 roku się rektywował. Ich muzyka to połączenie rocka i metalu. Nie są znani z telewizyjnych programów rozrywkowych, ale ich zaangażowanie i pasja, z jaką podchodzą do muzyki, zasługuje na podziw. O tym właśnie opowiada na portalu Kulturalne Rozmowy z Mariuszem Filoskiem  wokalistą oraz autorem tekstów.

Mariusz Filosek wywiad

Mariuszu, od jak dawna jesteś członkiem zespołu proAge?

Mariusz Filosek: Od samego początku (2008), z pierwszego składu zostałem ja i perkusista Arek Grybek.

Kiedy powstał zespół?

W marcu 2008. Jednak korzenie zespołu sięgają 1985 roku. Wtedy zespół nazywał się Czwarty Wymiar. Niestety, w 1990 roku każdy z nas rozpoczął karierę solową zwaną "prozą życia". Dopiero w 2008 roku – za sprawą perkusisty Arka Grybka – zespół się reaktywował. Przez półtora roku graliśmy w składzie: perkusja – Arek Grybek, gitara – Marcin Kwiecień, bas – Dark Skalski i ja na wokalu. Zrobiliśmy kilka nowych numerów, które gramy do dzisiaj między innymi "Bóg" i "Tramwaj". W 2011 wreszcie dołączył do nas klawiszowiec – Marcin Kosakowski. Klawisze bardzo wzbogaciły naszą muzykę. Pod koniec 2013 zaczęły się zawirowania w składzie, w których skutek do składu dołączył gitarzysta Tomek Papiernik, który z powodzeniem zastąpił Marcina Kwietnia. W obecnym składzie od stycznia tego roku gra basista Paweł Drobniewski, z którym przygotowujemy się do kolejnych koncertów. Mamy nadzieję, że obecny skład będzie już stałym na długie lata.

Skąd się wzięła nazwa grupy?

Muzyka proAge jest lepsza od kremów Dove, łagodzi obyczaje, a poza tym ujędrnia i podnosi biust.

Mariusz Filosek wywiad

Ciekawe podejście do tematu (śmiech). Skąd czerpiecie inspirację do tekstów?

Teksty piszę o tym, co mnie otacza. Inspirują mnie filmy, książki, wiersze, sytuacje międzyludzkie, wydarzenia na świecie, zwyczajne rozmowy z ludźmi.

Jaką muzykę tworzy zespół proAge?

Gramy rocka z elementami grunge’u i progresywnego rocka.

Gdzie możemy się Was spodziewać w najbliższym czasie?

Gramy 21 II o godz. 18.00 w Jaworznie charytatywny koncert dla Bernadetty w Jazz Club Muzeum. Od kwietnia koncertów będzie naprawdę dużo, ale konkretów jeszcze nie podajemy. Mamy w planach naprawdę ciekawe przedsięwzięcia, ale na razie będziemy tajemniczy. O wszystkich koncertach będziemy informować na bieżąco na naszym fan page’u www.facebook.com/proAgeBand.

Dla jakiej grupy odbiorców przeznaczona jest Wasza muzyka?

Dla grupy ludzi, którzy cenią sobie w muzyce emocje, super riffy i teksty, które mają coś do przekazania. Muzyka dla myślących kobiet i mężczyzn bez przedziału wiekowego.

Mariusz Filosek wywiad

Największe marzenie muzyczne?

Zagrać na naprawdę dużej scenie, dla bardzo dużej publiczności.

Z kim chcielibyście dzielić trasę koncertową lub zagrać koncert?

Zapewne każdy z nas ma inne marzenia. Nie chcę nikogo dyskredytować. Zapewniam, że rozważymy każdą konkretną propozycję.

Kiedy możemy się spodziewać nowej płyty?

Najwcześniej w 2016 roku. Dopiero co nagraliśmy płytę "Odbycie szaleństwa", którą będziemy promować na koncertach.

Która z tras koncertowych lub jednego z koncertu utkwił najbardziej w Twojej pamięci?

Każdy koncert, który graliśmy u "siebie", czyli w Dąbrowie Górniczej. Zawsze było bardzo dużo ludzi, którzy super reagowali na naszą muzykę. Poza tym bardzo miło wspominam koncert w bytomskim "Gotyku".

Miejsce, w którym chciałbyś zagrać z zespołem.

Mariusz Filosek wywiad

Carnegie Hall NY.

Ambitnie. A czego można Wam życzyć?

Wytrwałości w tworzeniu muzyki i dotarcia do najliczniejszej rzeszy odbiorców. Koncertów, koncertów, aha i jeszcze raz koncertów.

Niech się spełni. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Dzięki za rozmowę. Zapraszamy do posłuchania www.youtube.com/watch?v=sUvumh8XejE.

RozmawiałaChcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.