Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[rozmowa o muzyce] Sawblade i ich modern metal


Sawblade – polski zespół grający modern metal. Ma na swoim koncie wiele udanych występów na festiwalach oraz kilka nagród. Już niedługo planują wydać swój drugi album. O tym i innych ciekawych historiach opowiadają mi członkowie grupy na portalu Kulturalne Rozmowy.

Jaka jest Wasza historia?

Sawblade: Zespół powstał w 2008 r., a w obecnym składzie gra od lutego 2015 r. Zajmujemy się szeroko rozumianą muzyką metalową. Odrębny styl i wpływy każdego z członków zespołu sprawiają jednak, że w naszej twórczości przewija się wiele różnych brzmień od thrash metalu, przez progressive, stoner, groove metal czy death. To wszystko skutkuje nowoczesnym brzmieniem określanym często jako modern metal.

Sawblade wywiad

Debiutowaliśmy 07.02.2014 r. albumem "REMINISCENCE" (7/10 wg portalu www.magazyngitarzysta.pl) nagranym w warszawskim Sound Division Studio pod okiem Filipa "Heinricha" Hałuchy (Vesania, ex-Decapitated). Wcześniej wydaliśmy w czerwcu 2011 roku demo zawierające 4 utwory nagrane w olsztyńskim Studio X. Obecnie kończymy pracę nad drugim albumem studyjnym. Pierwszą płytę promowaliśmy, intensywnie koncertując. Pod szyldem "Reminiscence" zagraliśmy około 50 koncertów.

Kim są członkowie grupy?

Przede wszystkim – muzykami. No... może nie wszyscy. Na co dzień uczymy się i pracujemy, ale staramy się każdą chwilę i wszystkie dostępne środki poświęcać muzyce. Niezwykle miło jest widzieć, jak ogrom codziennych wyrzeczeń owocuje po pewnym czasie. Dlatego też bardzo cieszy nas ten wywiad. W byciu "popołudniowymi muzykami" skupiamy się głównie na samodoskonaleniu, a w wolnym czasie miłe z nas chłopaki (śmiech). Oczywiście, usilnie dążymy do tego, żeby muzyka stała się w pewnym momencie naszą pełnowymiarową pracą. Spędzanie życia na trasach po całym świecie – to nasze ciche marzenie.

Swoją muzykę określacie jako modern metal. Jak to rozumieć?

Ostatnimi czasy bardzo dużo kapel upodobało sobie taką nazwę. Według nas słusznie, ponieważ zazwyczaj stawiają na własny rozwój muzyczny i nie przejmują się ramami gatunkowymi. Dzięki temu słuchacz może odkryć nieświadomie nowe nurty muzyki metalowej i nie tylko. To może dość dziwne, ale każdy z nas wywodzi się z innej niszy muzycznej. Dzięki temu mamy wiele różnych pomysłów i perspektyw na naszą muzykę, przez co ciężko jednoznacznie sklasyfikować nasze kompozycje. Poprzedni album mógł rzeczywiście być zaszufladkowany jako nurt metalcoru, jednak tym razem może być o wiele większy problem... Myślimy, że wiele osób znajdzie coś dla siebie, wiele tu połamańców rytmicznych, chwytliwych melodii i szybkich temp. Sami jesteśmy ciekawi opinii ekspertów.

Zespół powstał – jak już wspomnieliście – w 2008 roku, ale zadebiutował dopiero w 2014. Dlaczego tak długo trzeba było czekać na Wasze utwory?

Sawblade wywiad

W okresie od 2008 do 2012 roku w zespole zachodziły dość częste zmiany składu. Natomiast, od 2012 do 2014 roku w nowym, stałym składzie szukaliśmy kierunku muzycznego, w którym chcieliśmy się poruszać i pisaliśmy utwory, z których potem powstało "Reminiscence". Mimo tego, przed naszym debiutanckim albumem, w 2011 roku, wydaliśmy czteroutworowe demo uwieczniające niektóre z utworów z wcześniejszego okresu.

Jakie są dotychczasowe osiągnięcia zespołu?

Dla nas największym osiągnięciem do tej pory było wydanie debiutanckiej płyty. Teraz z kolei jesteśmy niezmiernie dumni z nowego materiału i zapewne już niebawem to właśnie jego wydanie będziemy uważali za największe osiągnięcie. Sukcesem dla nas jest także zagranie prawie stu koncertów pod szyldem Sawblade, pośród których znajdowały się także festiwale takie jak: UFO X Festival 2015, Heavy Metal Night V, Kulturalia 2014, Juwenalia Politechniki Warszawskiej 2013, Hyde Park Festival w Radomiu oraz Festiwalu "Wszystko Gra" w Zamościu. Oczywiście, obecnie nasze plany zdecydowanie wykraczają poza wymieniane powyżej. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że rzeczy, które teraz robimy na co dzień, jeszcze niedawno wydawały nam się nieosiągalne.

Sięgając trochę dalej w przeszłość, udało nam się także swoją muzyką wywalczyć kilka nagród. Utwór "Rise Again" z demo z 2011 r. zapewnił zespołowi miejsce w finałowej dziesiątce konkursu "Make More Music" organizowanego przez Empik. Sawblade zdobył także główną nagrodę w drugiej edycji konkursu "Rock Up Your Life" organizowanego przez studio nagrań "Spot".

Podobno szykujecie następną płytę. Wiecie już, co fani na niej usłyszą?

Muzyka na naszą drugą płytę jest już napisana od jakiegoś czasu. Aktualnie kończymy proces nagrywania. W ciągu 2-3 miesięcy zakończymy nagrania oraz miks i master materiału i będziemy mogli zająć się złożeniem wszystkiego w zgrabne wydawnictwo. Nagrania po raz drugi powierzyliśmy tej samej osobie. Tym razem jednak pod szyldem własnego studia. Mowa o "Heinrich House" Filipa "Heinricha" Hałuchy. Po raz kolejny As trzyma pieczę nad niesfornymi muzykami. Miks i master natomiast zdecydowaliśmy się zrobić w Białostockim "Hertz Studio", zdając się na kunszt Sławka i Wojtka Wiesławskich. Ich ostatnie produkcje (takie jak Decapitated "Blood Mantra") dosłownie zmiotły nas z siedzeń. Jesteśmy bardzo podekscytowani wizją brzmienia tej płyty, jaka powoli zaczyna się krystalizować.

Czym ta płyta różni się od poprzedniej?

Jeżeli mielibyśmy uchylić rąbka tajemnicy, czym ta płyta będzie różnić się od poprzedniej, to w pierwszej kolejności należy powiedzieć, że będzie to concept-album. Nie tylko w kontekście samej muzyki. Warto także dodać, że nadal stawiamy na melodykę utworów, ale jednak ten materiał będzie dużo cięższy od poprzedniego oraz bardziej skomplikowany w warstwie instrumentalnej. Zasadniczo, oba albumy będą się bardzo od siebie różnić, co doskonale nas odzwierciedla. Zmieniamy się. Słuchamy innej muzyki. Nasze inspiracje ulegają zmianie i doskonalimy umiejętności. Każdy z nas bardzo wysoko stawia sobie poprzeczkę i musi solidnie pracować, aby ją przeskoczyć, grając najnowsze utwory. Można śmiało stwierdzić, że jesteśmy naprawdę zadowoleni z tego materiału. Mamy nadzieje, że – zarówno płytowo, jak i koncertowo – płyta będzie robić na Was tak samo duże wrażenie, jak na nas.

Sawblade wywiad

O czym będą teksty?

Sawblade: Nie chcemy dyskutować wprost o warstwie tekstowej albumu. Tak, jak na naszym poprzednim wydawnictwie, teksty pisane są z myślą o konkretnych ideach i wydarzeniach, ale w sposób na tyle niejednoznaczny, aby każdy mógł dostrzec w nich własne znaczenie, własną interpretację. To bardziej angażuje słuchacza i zachęca go do przeżywania muzyki również w sferze lirycznej. Możemy jednak zdradzić, że tematyka tekstów na drugim albumie całkowicie różni się od tej z "Reminiscence".

Jakie plany koncertowe macie przed sobą?

Jeszcze przed zakończeniem przygotowania nadchodzącej płyty wybieramy się w trasę po Polsce. Zbliżająca się trasa koncertowa jest pierwszą szansą na usłyszenie niepublikowanych jeszcze utworów na żywo. Materiał z "Reminiscence" przeplatany będzie premierowymi wykonaniami utworów z drugiej płyty. Co warte uwagi, na niemal połowie koncertów zagramy z zagranicznymi zespołami. W Krakowie i Warszawie będzie to zespół Gothic wywodzący się z rumuńskiej Transylwanii, natomiast tydzień później, także w Warszawie zagramy z niemieckim Tranquillizer. Mamy także plany na dalsze trasy. Nie możemy jednak ujawnić za dużo szczegółów poza jednym – na pewno wybieramy się za granicę.

Najbliższe daty koncertów w ramach Winter 2015 Tour to:

31.X SIEDLCE Pięć Sztuk (premiera płyty Vibrant pt: The hell is around me)

7.XI WROCŁAW Ciemna Strona Miasta

8.XI KRAKÓW Grodzka 42 (z rumuńskim zespołem Gothic)

9.XI WARSZAWA GramOFF/ON (z rumuńskim zespołem Gothic)

14.XI WARSZAWA GramOFF/ON (z niemieckim zespołem Tranquillizer)

20.XI CIECHANÓW Androck Pub

12.XII TARNÓW Klub Studencki "Przepraszam"

Podczas trasy będzie Wam towarzyszył zespół z Rumunii – Gothic. Jak do tego doszło?  

Tak, jak już wspomnieliśmy wcześniej, przygotowujemy się do grania za granicą. Jak tylko doszły nas słuchy, że Gothic planuje swoją kolejną trasę, skontaktowaliśmy się z nimi i zaproponowaliśmy wspólne granie. Szczęście nam trochę pomogło, ponieważ terminy naszych tras pokryły się, co poskutkowało zorganizowaniem dwóch wspólnych koncertów. Myślę, że to nie koniec naszej współpracy, bo w wielu sprawach doskonale się rozumiemy. Mamy nadzieję w dość niedalekiej przyszłości zwiedzić Transylwanię i pozostałe zakątki pięknej Rumunii, skąd pochodzi Gothic, więc lokalne wsparcie od takiego zespołu będzie nieocenioną pomocą.

Czy planujecie w związku z tym szerzej zakrojoną zagraniczną promocję materiału?

Zdecydowanie tak. Nie zabraknie nas na pewno w Szwecji, gdzie już wiemy, zagramy z naszymi dobrymi kolegami z zespołu Amber.A. W planach mamy zatem trasę na południe i północ od Polski. Postaramy się połączyć obie te trasy w jedną całość, wybierając się także na zachód. Wszystko jednak musi jeszcze chwilę poczekać na wydanie drugiej płyty.

Sawblade w przyszłości. Gdzie siebie widzicie?

Chcemy grać jak najwięcej koncertów, wychodzić do ludzi, dawać poznawać się coraz liczniejszej publiczności, również poza granicami Polski. Na tym zależy nam najbardziej, natomiast – jeżeli dołączony do tego będzie jakiś szeroko pojęty "sukces" – to będzie to dla nas bardzo miły efekt uboczny.

Sawblade wywiad

Czego należy Wam życzyć?

Na pewno szczęścia... i to dużo. Trochę pieniędzy też by się przydało... Fajnie byłoby spędzić kiedyś wakacje na trasie po Stanach, zarabiając na nią koncertowaniem w Europie (śmiech). A tak całkiem serio to będziemy robić, co w naszej mocy, by nadal się rozwijać, więc życz nam nieustającej determinacji, a wtedy te wszystkie rzeczy kiedyś się wydarzą.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała


Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.