Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[rozmowa o muzyce] Social media to teraźniejszość i przyszłość muzyki – wywiad z zespołem Vigil


Virgil – zespół, który inspiracje muzyczne wykorzystuje do tworzenia unikatowych utworów. Od początku konsekwentnie realizują plan, wydając systematycznie single, co sprawia, że wyróżniają się spośród innych. Portalowi Kulturalne Rozmowy postanowili opowiedzieć o erze mediów społecznościowych i jej wpływie na muzykę. 

Vigil wywiad

Jesteście bardzo młodym zespołem. Opowiedz zatem moim czytelnikom o początkach istnienia grupy.

Jakub Szyszka: Zespół powstał na przełomie marca i kwietnia 2014 z inicjatywy Olka i Michała (aka "Zdrady") – naszego gitarzysty i bębniarza, którzy grali razem wcześniej w znanej we Wrocławiu w kapeli Smash Of Broken Glass. Kilka tygodni później chłopaki zaproponowali mi przyłączenie się do ich projektu – długo się nie zastanawiałem, bo sam byłem fanem Smashów i wiedziałem, że to utalentowani muzycy. Jesienią dołączył do nas Juraś – białoruski wokalista z death metalowym zapleczem, który bardzo szybko przystąpił do nagrywania swoich wokali na pierwszą EP-kę. W okolicach lutego 2015 – jako ostatni – dołączył Sergiej – basista ze Lwowa, który dopełnił skład.

Vigil wywiad

Czy trudno jest zaistnieć młodemu zespołowi w branży, gdzie jest ogromna konkurencja i nacisk na komercję? Jaką macie na to receptę?

Konkurencja zawsze była, ale myślę, że obecnie jest jeszcze większa z kilku powodów. Internet i social media bardzo ułatwiają poznawanie nowych muzyków i organizowanie się w grupy. Dodatkowo nowe technologie pozwalają na nagrywanie na własną rękę muzyki, która jakością niewiele odbiega od profesjonalnych studiów. Skutkuje to tym, że ilość zespołów wzrasta, ale każdy z nich podąża za tymi samymi trendami, przez co coraz rzadziej spotyka się naprawdę wyróżniającą się kapelę.

Gdzieś przeczytałam Wasze stwierdzenie, że: "w przypadku młodych zespołów 12-utworowe albumy nie pasują do ery Facebooka i YouTube". Czy możecie doprecyzować, co macie na myśli?

Nie łudźmy się, żyjemy w czasach, gdzie nagrywanie i sprzedaż płyt dawno przestała być dochodowym biznesem, co sprawia, że – naszym zdaniem – lepiej jest wydawać mniejszą ilość materiału, ale częściej. Daje to zespołowi więcej wolności przy tworzeniu nowego i doborze nowego materiału, a dzięki temu, słuchacze częściej otrzymują nowy materiał.

Vigil wywiad

Jaką muzykę oferujecie słuchaczom?

Metal… A tak bardziej na serio, to jest to po prostu mieszanka zespołów, których słucha każdy z nas i które wywarły na nas największy wpływ. Deftones, Slipknot, Disturbed, Machine Head, Gojira lub też rodzime Illusion – to kapele, których twórczość jest odzwierciedlona w naszych numerach.

Co Was wyróżnia spośród innych zespołów?

Możemy śmiało odwołać się do poprzedniego pytania. Często każdy z nas ma zupełnie różne preferencje muzyczne, dzięki czemu, to, co powstaje w naszej sali prób, ma to "coś"… Przynajmniej na to liczymy. Z drugiej strony, wszyscy skupiamy się raczej na tworzeniu prostych utworów, które będą zawierać ciekawe i mniej typowe fragmenty. To, co nas odróżnia, to fakt, że nie jesteśmy zespołem skupiającym się tylko na jednym nurcie jak np. metal core lub popularny ostatnio – djent.

Dotychczas wydawaliście tylko minialbumy. Czy jednak kiedyś zdecydujecie się na wydanie czegoś większego?

Oczywiście, nie wykluczamy takiej opcji. Jeśli się okaże, że mamy 8-9 numerów, które świetnie brzmią razem jako całość, to z pewnością będziemy rozważać wydane pełnoprawnego long playa.

Vigil wywiad

Kilka dni temu ukazała się informacja, że planujecie nowy klip. Co to będzie? Kiedy fani go zobaczą?

To klip promujący ostatni utwór z naszej drugiej EP-ki, czyli "Would You Remember?". Bardzo nastrojowy, ale i mocny numer z bardzo charakterystycznym refrenem. Głównie jego melodyjność sprawiła, że zdecydowaliśmy się na nakręcenie w pełni profesjonalnego teledysku. Oprócz typowego teledysku pt. "Kapela gra i macha głowami", chcieliśmy dodać jakiś ciekawy element, który mógłby dobrze oddać klimat tego numeru. Zaprosiliśmy więc do udziału Kaję Walden – wschodzącą gwiazdę polskiego kina, którą można ujrzeć m.in. w filmie pt. "Bilet na Księżyc" w reżyserii Jacka Bromskiego lub w "Śpiewającym Obrusiku" Mariusza Grzegorzka. Wyszło świetnie, Kaja wniosła sporo energii do teledysku dzięki swojej grze i świetnie wyczuła to, o co nam chodziło w tym utworze. Sami nie możemy się doczekać efektu.

Vigil wywiad

Jakie macie plany koncertowe na najbliższe miesiące?

Najbliższe koncerty planujemy na kwiecień i maj, w czasie, których będziemy promować materiał z drugiej EP-ki. Pojawimy się również na jednym z polskich festiwali u boku bardzo znanego zespołu w świecie metalu, ale z oficjalnymi informacjami jeszcze chwilę poczekamy.

Fani z pewnością będą czekać na wieści od zespołu. Tymczasem życzę powodzenia w realizacji planów. Dziękuję za poświęcony mi czas.

Rozmawiała


Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.

Komentarze

 1. Świetny pomysł na wpis :) Nie znam zespołu ale zapoznam się z miłą chęcią, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. https://youtu.be/mQuxuIV9NHw

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz