Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[rozmowa o muzyce] Chassis to długowieczny projekt rozrywkowo-muzycznyChassis – polski zespół założony w 1999 roku w Gdańsku. Muzyka grana przez nich jest wypadkową rocka i metalu. Charakteryzuje się niskim brzmieniem gitar oraz melodyjnym wokalem. O ich sukcesach oraz nowych planach płytowych i koncertowych opowiada mi na portalu Kulturalne Rozmowy Mateusz Rybicki. 

Chassis wywiad

Chassis – co to za projekt?

Mateusz Rybicki: Chassis jest długowiecznym projektem rozrywkowo-muzycznym. Istniejemy jako kwintet, a obecnie sekstet rockowy od ponad 15 lat. W tym czasie wiele się zmieniało – nasze inspiracje, priorytety, ludzie tworzący, skład, ale zawsze chodziło głównie o rozrywkę – zarówno rozrywkę słuchaczy, jak i naszą własną. Nie wydaje mi się, żeby zespół rockowy, który nie tworzy dla zabawy, miał szansę przetrwać tyle czasu – szczególnie jeśli za tymi latami nie idzie spektakularny sukces komercyjny.

Kto tworzy zespół?

Jak wspomniałem, zespół się zmieniał i ludzie w zespole też się zmieniali. Pierwszą pełnowymiarową płytę tworzył skład, który w 4/5 powstał w szkole podstawowej i do którego – po paru latach – dołączył Michał – nasz frontman – co określamy, jako początek Chassis. Życie muzykanta rockowego nie jest jednak łatwe i – po wydaniu pierwszego krążka – dwóch kolegów musiało zrezygnować z przyczyn osobistych. Do dziś się dobrze ze sobą kumplujemy, ale fakt faktem odbiło się to na tempie rozwoju grupy. Przychodzili kolejni muzycy, każdy z nich wniósł coś do tego projektu, ale nie każdy dał radę się w nim utrzymać. Od kilku lat jesteśmy stabilni jako grupa, to pozwoliło wydać drugi album i myśleć o kolejnych. Obecny skład to: Michał Gabryelczyk – głos, Maciek Kończak – gitara, Piotr Piórkowski – bas, Karol Skrzyński – perkusja, Aleksander Olas Ostrowski (nasz najnowszy nabytek) – perkusja, śpiewanie, samplery, lasery oraz Mateusz Rybicki – gitara i trochę śpiew.

Chassis wywiad

Jaką muzykę gracie?

Szeroko pojętego hard rocka – to najbezpieczniejsza odpowiedź. Oczywiście, przez te lata, wielokrotnie zwiedzaliśmy różne szuflady – do części nas wepchnięto, do innych sami się wsadziliśmy, ale to normalne, bo każdy twórca ma jakieś swoje inspiracje. Kiedyś mówiło się o nas ponoć, że jesteśmy modelowym zespołem fali nu-metalowej. Rozumiemy to porównanie, ale muszę podkreślić, że nasze zainteresowania muzyczne zawsze wykraczały poza ten gatunek.

Macie za sobą udział w festiwalach, zdobywacie nagrody. Jak te wydarzenia wpłynęły na Waszą karierę?

Trzeba zacząć od tego, że każdy koncert, każdy przejaw aktywności artystycznej jest dla nas świętem i radością. Faktem jest, że przez czas, który istniejemy, nazbierało się kilka ciekawych wydarzeń, które zawsze będziemy wspominać. Przygód takich jak: wysoka lokata w Antyfeście Antyradia i związany z nią koncert na Sonisphere, wygrana w eliminacjach do Woodstock i występ na dużej scenie, występ na Ursynaliach po Slayer a przed Limp Bizkit czy występ przed Kornem. Nie zmienia to jednak faktu, że te drobne "chwile chwały" ostudzone są w mocno zapracowanej codzienności i właściwie to ona właśnie jest wykładnią naszego wspólnego działania. Inspiruje nas codzienność i to ona najbardziej na nas wpływa.

Piszecie tylko w języku angielskim. Czy planujecie karierę poza Polską? 

Zdarzyło się zagrać poza granicami. Ostatnio, w tych trudnych politycznie czasach, zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez publiczność sporego festiwalu w Kaliningradzie. Nasza ostatnia płyta też cały czas sprzedaje się w "zagranicznym" Internecie. W dzisiejszych czasach ogólnie pojęcia granic się zacierają – czy tego chcemy, czy nie. Oczywiście, Polska jest dla nas najważniejsza jako miejsce, z którego pochodzimy i w którym żyjemy, ale to nie przeszkadza nam nadać naszej twórczości nieco kosmopolitycznego wymiaru.

Chassis wywiad

Kilka lat temu wydaliście płytę i od tego czasu, co się podziało w Waszym artystycznym życiu?

Wydaliśmy w sumie dwie tzw. płyty długogrające – w roku 2005 i 2012. Ta ostatnia dała nam dwa dobrze rotujące w rockowych radiach single "Wide Eyes Open" oraz "Never Give Up". Dzięki tej płycie i w tamtym czasie udało się zagrać sporo ciekawych koncertów i poznać wielu wspaniałych ludzi. Po drugiej płycie skupiliśmy się nieco na życiu zawodowo-rodzinnym i trochę o nas ucichło, ale cały ten czas graliśmy koncerty i pisaliśmy nowy materiał. Trzecia płyta jest w drodze i – mamy nadzieję – że niedługo uda się nam wypuścić pierwszy singiel z nadchodzącego materiału.

Byliście też swego czasu obecni w mediach, czy nie kusi Was czas wziąć udział w jakimś komercyjnym programie talent show?

Tak, bywaliśmy w mediach i to w różnych okresach istnienia. Trzeba pamiętać, że gramy muzykę z nurtu alternatywnego, więc ciężko nami zapełnić ramówki stacji komercyjnych, nie mniej jednak – tak! – kusiło. W momencie, w którym odpowiadam na to pytanie, jesteśmy po emisji pierwszego – i mamy nadzieje, że nie ostatniego z naszym udziałem odcinka XI edycji "Must Be The Music – Tylko Muzyka". Było 4 x zielone. Zobaczymy, co będzie dalej. Natomiast – co ważne – traktujemy ten temat bez "spinki". Udział w programie nie jest raczej naszym „być albo nie być”.

Chassis wywiad

Kiedy możemy się spodziewać nowej płyty zespołu?

Tak jak wspomniałem wcześniej – płyta jest w drodze. Na razie ciężko powiedzieć więcej ze względu na nasz system pracy. Nagrywamy wszystko sami – tak jak poprzednie albumy – a to powoduje, że nad każdym elementem możemy pracować tak długo, ile sami uznamy. To przedłuża zapewne proces. Z drugiej strony, mamy pewną niezależność i – jeśli coś wychodzi źle – to przez nas samych. Nie mamy "pleców" w postaci mitycznej "wielkiej wytwórni" i jednocześnie nie mamy nad sobą "bata". Tworzymy i nagrywamy to, co chcemy i kiedy chcemy. Teraz przyspieszymy.

Jakie macie planu koncertowe na najbliższe miesiące?

Ten rok zaczął się dość intensywnie – szczególnie w porównaniu do dwóch ubiegłych. Mamy za sobą klubową trasę, którą zagraliśmy wraz z zespołem Vierna. Dobrze było wrócić do regularnego występowania. Już niedługo zacznie się sezon plenerowy i jest szansa, że nadal będziemy scenicznie obecni. Jest też kilka ciekawych pomysłów, o których za wcześnie na razie mówić. Mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Życzę więc powodzenia w realizacji pomysłów. Dziękuję za super rozmowę. 

Rozmawiała


fot. Marek Emesz Szeremeta

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.

Komentarze

 1. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym zespole - fajnie poznać coś nowego;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muzyka przede wszystkim! Dobrze jest poznać nowy zespół.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz