Najnowsze

Sylwia Błach: "Syndrom Riddocha" - killa słów o książce

Sylwia Błach – blogerka modowa, programistka i autorka książek z pogranicza literatury fantastycznej, z którą miałam okazję rozmawiać już dwukrotnie (pierwszy wywiad był o jej pisarskich dokonaniach i znajdziecie go tutaj, a drugi wywiad odbył się przy okazji Kampanii Panache Lingerie - do przeczytania tutaj), znów mnie zadziwiła. Zupełnie niedawno w moje ręce wpadła jej najnowsza publikacja pt. „Syndrom Roddocha” utrzymana w stylistyce gatunkowej właściwej dla pisarki.


Niedawno zakończyła się III wojna światowa. Polska jest centrum świata jako najbardziej rozwinięty technologicznie kraj. Od tej pory nic już nie jest takie samo, a dobro i zło przenikają się na tyle, że nie wiadomo, gdzie jest granica. Na ziemi istnieją tylko genetycznie zmodyfikowane gatunki, nieumarli oraz wysoko rozwinięta technologia.

Główna bohaterka – Jesse padła ofiarą właśnie jednego z takich eksperymentów. Po wszczepieniu jej Riddocha, całkiem zmieniła się otaczająca ją rzeczywistość. Musiała nauczyć się w niej funkcjonować. Jako żołnierz tajnej jednostki Czyścicieli zwalczającej zombie podejmuje się na pozór łatwej misji poszukiwawczej. Musi odnaleźć Pierwszego. Jej zadanie przerywa nagły zamach na bazę. Pojawia się mnóstwo niewiadomych. Agentka nie wie, że została właśnie ofiarą spisku. Czy wyjdzie z niego cało? Czy jej organizacja faktycznie chce unicestwić nieumarłych, a może kryje się za tym inny cel? Czy niepohamowana rządza władzy zdoła zniszczyć resztki cywilizacji na Ziemi i czy faktycznie lepszego świata nie będzie? O tym przekonacie się, sięgając po tę książkę.

„Syndrom Riddocha” ocieka krwią, sugestywnymi opisami bójek i nieumarłych, które mocno zapadają w pamięć. Na szczęście nie są one aż tak przerażające, jak mogłabym się tego spodziewać po autorce. Mimo tego, nie pozwalają przejść obojętnie nad losami bohaterów, gdyż w pewnym momencie nie wiadomo, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Rządza władzy oślepia każdego. 

Autorka każe swojemu czytelnikowi zastanawiać się nad fabułą. Nakłania do szukania odpowiedzi na stawiane pytania. Misterna zawiązana intryga i szybkie tempo akcji sprawia, że nikt, kto nie przeczyta ostatniej stronicy tej historii, nie pozna jej zakończenia. Jedno jest pewne, to jedna z najmroczniejszych powieści, jaką kiedykolwiek zdarzyło mi się przeczytać.      

33 komentarze:

 1. Niestety nie moje klimaty, ale wiem, że znajdzie swoich zwolenników. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno już nie czytałam nic w takim klimacie. Ale nam są zombiaki to duży plus :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie mój gatunek ale mój mąż lubi takie książki

  OdpowiedzUsuń
 4. Kompletnie nie mój klimat, ale przyznam, że recenzja mnie zaciekawiła..

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat nie czytam książek z tych klimatów, ale wiem, komu by się spodobała z moich bliskich. Zapisuję sobie tytuł, a prezent mam już z głowy, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa recenzja, ale zdecydowanie nie moja tematyka. "Rzada władzy oślepia kazdego"... to tak troche jak w obecnym świecie - jeszcze nie kazddego ale jest z kazdym dniem gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedyna fantastyka jaką czytam to Metro, bo wciągnęło jak diabli. Ale to widzę jest coś innego, autorem jest kobieta i to rodaczka, więc... dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka pisana przez tak ciekawą osobowość nie może być nudna! Mam nadzieję, że kiedyś zrobisz rozdanie tej książki. Z chęcią ją przygarnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio obracam się tylko w środowisku książek... Kucharskich ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie mój gatunek i tematyka, ale znam kogoś komu moze się spodobać więc polecę jej

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię dobrą jatkę, ciekawy kryminał i wbijające w fotel opisy rzezi. Muszę to mieć!

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię takie książki, za jakiś czas po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo moje klimaty więc chętnie przeczytam. Ciekawe czy po Grzędowiczu nadal wyda mi się krwawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie mój typ literatury i nie lubię tego typu klimatów :(.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nigdy nie słyszałam o tej autorce... Klimat nie do końca mój (wybitnie nie lubię zombie), ale jeśli autorka pokusi się o fantastykę trochę mniej "trupiego" gatunku, to sięgnę z przyjemnością!

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie przepadam za fantasy. Nie czytałam nawet klasyków gatunku. Ale znam miłośników i chetnie dam im znać o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 17. kiedyś być może się skuszę :) Klaudia J

  OdpowiedzUsuń
 18. Niestety nie moje klimaty, ale może mąż by się skusił!

  OdpowiedzUsuń
 19. To coś dla mojego przyjaciela, uwielbia takie klimaty

  OdpowiedzUsuń
 20. ojjj ależ dużo fikcji, choć myślę, że i z takiej książki można coś wyciągnąć na te czasy

  OdpowiedzUsuń
 21. ciekawa pozycja, uwielbiam fantastyke.

  OdpowiedzUsuń
 22. Sylwia jest niezwykle przebojowa, odważna i ambitna. Myślę, że i ta książka znajdzie wielu zwolenników :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Brzmi ciekawie, chociaz to nie moje klimaty. Jestem pewna, ze odbiorcow bedzie sporo :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie czytałam, tym razem nie moja tematyka. :-)

  OdpowiedzUsuń
 25. O borze zielony! Nie wiem, czy odnalazłbym się w tej pozycji, ale co kto lubi. Z czegoś w miarę podobnego (tak mi się przynajmniej wydaje), czytałem bodajże "neoaddix", autora nie pomnę.;)

  Pozdrawiam,
  Damian

  OdpowiedzUsuń
 26. Mroczność w powieściach bardzo mile widziana, moje ulubione klimaty, chętnie zainteresuję się książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Masz bardzo ciekawe artykuły i ciekawego bloga...:-)

  OdpowiedzUsuń
 28. Super recenzja. Na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń