Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

  • 1
    DLA WYDAWCÓW
    Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
    SPRAWDŹ TUTAJ
  • 2
    DLA AUTORÓW
    Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
    SPRAWDŹ TUTAJ
  • 3
    ART. SPONSOROWANY
    Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
    SPRAWDŹ TUTAJ
  • 4
    MARKA OSOBISTA
    Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
    SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] Karolina Klimkiewicz: "Jeśli tylko…"


"Jeśli tylko…" to debiut literacki Karoliny Klimkiewicz, o którym rozmawiałam z autorką jakiś czas temu. To historia dwojga ludzi, których losy są ze sobą związane od pierwszych stron, kiedy to poznajemy Leona jako kilkuletniego chłopca, który nie chcą jechać z matką do ciotki, wybiega na plażę i z wściekłością wyrzuca dziewczynce do wody kamień. Jak się potem okazało, to nie był kamień, ale żółwie jajko. Od tej pory oboje będą się spotykać na plaży jeszcze wiele lat…

Karolina Klimkiewicz: „Jeśli tylko…” recenzja

Autorka szybko jednak przenosi nas do czasów, gdy Leon jest zwykłym nastolatkiem i dojrzewa na naszych oczach, stając się niczym niewyróżniającym się facetem, który ma powodzenie u dziewczyn, dobrą pracę. Przez cały ten czas ani na moment nie rezygnuje ze spotkań z Lejlą na plaży. Nie potrafi jednak zrozumieć, jaka siła przyciąga go do dziewczyny. Przez te wszystkie lata zdążył się zorientować, że łączy ich bardzo bliska przyjaźń, której on nie potrafi zdefiniować. Mężczyzna nie wie też, jaki sekret ukrywa dziewczyna. O wszystkim ma się dowiedzieć już niedługo. Jak do tego dojdzie? Co kryje się za tymi spotkaniami i dlaczego dziewczyna odrzuca jego zaproszenia na randki? Odpowiedź znajduje się w powieści.

Historia nie przypomina jednak ani przez moment typowej historii miłosnej. Wręcz przeciwnie, lekki język i zachowanie głównych bohaterów budzi ogromną ciekawość. Mam wrażenie, iż mężczyzna ciągle poszukuje siebie, swojej tożsamości i gubi się w tych poszukiwaniach. Wtedy pojawia się owa dziewczyna – Lejla. Pomaga mu odnaleźć właściwą drogę, podejmować decyzje. Staje się jego drogowskazem na dalsze życie.

Subtelnie prowadzona narracja sprawia, że sam bohater stopniowo odkrywa swoje myśli przed czytelnikiem. Dowiadujemy się m.in., o jego rozterkach, niepewnościach czy słabościach, które zostają z nim przez długie lata. Ukazuje nam swoje relacje z rodzicami oraz kobietami. Jest to zatem opowieść o ogromnej bliskości, naszpikowana niezwykłymi mądrościami życiowymi, o którym powinno się pamiętać. Przez to, że autorka niczego nie ukrywa, a także jest prosta i autentyczna w każdym słowie, przekaz jest na tyle prawdziwy, że pozwala nam się zespolić z losami bohaterów. Przeżywamy razem z nimi ich niepowodzenia czy radości. Na tym właśnie polega wyjątkowość książki Karoliny Klimkiewicz. 

Powieść trzyma czytelnika do końca w napięciu, mimo bardzo lekkiego języka oraz nieskomplikowanej fabuły, autorce udaje się zaciekawić tą historią z pogranicza dwóch światów.  Książka, mimo iż jest debiutem literackim, w sposób dojrzały pokazuje niesamowity rozwój osobowości oraz złożoność ludzkiej psychiki, czym bardzo mnie ujęła. Poznajemy miłość, ale nie tę romantyczną, lecz duchową – niemal mistyczną, która często bywa silniejsza niż wszystko. Fabuła oraz zachowanie Leona i Lejli wzbudza skrajne emocje od radości aż po złość, ale jedno jest pewne – nikt nie może stać się obojętnym na tę historię.  

"Jeśli tylko…" to opowieść o każdym z nas, która porusza do głębi i nie pozwala o sobie zapomnieć. Uświadamia nam, że powinniśmy cieszyć się z tego najwspanialszego daru, jakim jest życie, gdyż śmierć może przyjść dla każdego za wcześnie.

Recenzowała


Zachęcam do przeczytania także recenzji książek Autorki. (kliknij w okładki)

Karolina Klimkiewicz "Wybacz mi" recenzja   Karolina Klimkiewicz "Dopóki starczy mi sił" recenzja   Karolina Klimkiewicz "Dopóki starczy mi wiary" recenzja

Jeśli jesteście zainteresowani wywiadami promującymi twórczość literacką Karoliny, to zapraszam do czytania. (kliknij w zdjęcia)

Karolina Klimkiewicz "Jeśli tylko..." wywiad   Karolina Klimkiewicz "Wybacz mi" wywiad    Karolina Klimkiewicz „Dopóki starczy mi sił” wywiad

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.


Komentarze

  1. Zaintrygowałaś mnie tą recenzją, chętnie sięgnę po tę pozycję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo m nie ta recenzja zaciekawiła. Książka trafia na półkę "Chcę przeczytać" :) Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię powieści, które jeszcze długo po przeczytaniu pozostają w nas. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książkę już dopisałam do listy czytelniczej, zapowiada się wspaniała przygoda czytelnicza. :)

      Usuń
  4. Psychologiczne rozważania, pewnie świetnie się czyta...

    OdpowiedzUsuń
  5. Również czuję się zaintrygowana :) lubię książki pisane lekkim językiem, który dobrze się czyta, a jednocześnie wnoszące coś ciekawego, pokazujące rozwój postaci.

    OdpowiedzUsuń
  6. Cieszę się, że temat miłości duchowej, z serca jest obecny we współczesnej literaturze. Bardzo dobra recenzja :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Lubie książki polskich autorów, tej Pani nie znam jeszcze ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Książka wydaje się ciekawa:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Moja żona właśnie czyta i jest zachwycona ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Już czytałam kiedyś recenzję tę książki i chyba w końcu ją zakupię...;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo mnie zaintrygowałaś powyższa recenzją. Z przyjemnością sięgnę po tę książkę. Już dopisałam do mojej listy czytelniczej :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Zaciekawilas mnie, juz mam pomysl na zakonczenie tej ksiazki i chetnie przekonam sie, czy on pokryje sie z fabula :-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Kompletnie o tej książce nie słyszałam, ale przejrzę ją sobie, gdy wpadnie mi łapki w jakiejś księgarni. Choć zważywszy na to, że wydało ją Novae Res, wiele sobie nie obiecuję - między moimi gustami a tym, co najczęściej wydaje Novae Res, jest przepaść ;-) Ale i tak sprawdzę.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ciekawa propozycja, szczególnie ten wątek z żółwiem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz