Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[rozmowa o książce] Michael C. Grumley: Ludzi przyciągają historie katastroficzne


Co by się stało, gdybyśmy mogli rozmawiać z innymi gatunkami na Ziemi? Czego byśmy się nauczyli? Co by się stało, gdyby wzrósł poziom wody w oceanach? Tym i innym fascynującym tematom poświęcona jest książka z pogranicza literatury fantastycznej pt. "Przełom" Michaela C. Grumleya, której jako portal Kulturalne Rozmowy mam przyjemność patronować. Z autorem Michealem C. Grumley rozmawiamy o obcych, globalnym ociepleniu i inspiracji. 

Michael C. Grumley "Przełom" wywiad

Kim jest Michael C. Grumley jako pisarz i osoba? 


Michael C. Grumley: Ogólnie, jestem bardzo ciekawską osobą. Od lat chłopięcych byłem zafascynowany otaczającym nas światem, jego złożonością i ciekawy, jak to wszystko działa. Bardzo się dziwiłem tym, czego jeszcze nie wiemy o otaczającym nas świecie. Na wszystkich płaszczyznach. Psychologicznej, emocjonalnej i fizycznej. I bardziej niż cokolwiek innego, co myślimy, że wiemy teraz, a co zostanie źle udowodnione w przyszłości.

Dlaczego zdecydowałeś się zostać pisarzem? 

Zawsze kochałem opowieści. Niektóre są w porządku, podczas gdy inne są wspaniałe. A niektóre, jedynie kilka, są historiami, które prawdziwie nas poruszają. To historie, których nie możemy zapomnieć. Zawsze chciałem pisać opowieści, których ludzie nie mogliby zapomnieć.

Co jest Twoim głównym celem jako pisarza? 

Mam mnóstwo myśli i pomysłów, które siedzą w mojej głowie. Tak jak wielu ludzi. I oczywiście wielu pisarzy. Przypuszczam, że moim głównym celem jest spróbować pokazać jak największej liczby tych pomysłów.

Wierzysz w obcych? Myślisz, że oni istnieją?

Tak, naprawdę wierzę w obcych. Wszechświat ma tak wiele gwiazd, że nie możemy ich policzyć. A teraz, z naszą nową technologią, jesteśmy w stanie zbadać te gwiazdy i dostrzec planety krążące wokół nich.

Kim są obcy z Twojej powieści? 


Obcy z mojej powieści pochodzą z pobliskiej gwiazdy. Wystarczająco bliskiej, aby mieć z nami wiele wspólnego. Właśnie tu na naszej planecie są jeszcze inne niespodzianki nawet takie, których nie uznamy za obcych.

Który ze stworzonych przez Ciebie bohaterów jest Twoim ulubionym i dlaczego?

Moim ulubieńcem jest John Clay. Jest nowoczesnym mężczyzną. Silny, ale myślący o innych. Etyczny, ale niedoskonały. Myślę, że on jest takim, jakim wielu z nas chce być. Są też dwaj inni bohaterowie ulubieńcy wielu czytelników, ale nie będą zdradzał tej części powieści.

Który moment w Twojej powieści był najtrudniejszy do napisania?

Przeprowadzenie badania naukowego jest najtrudniejsze. Próba stworzenia fascynującej historii jeszcze realistycznie przedstawionej to dla mnie najbardziej kłopotliwa część. I może to zabrać ogromnie dużo czasu.

Gdzie szukałeś inspiracji do swojej powieści? Czy użyłeś jakichś dokumentów do stworzenia szczegółów fabuły? Jak długo zbierałeś dokumentację?

Największą inspirację czerpałem z książki napisanej wiele lat temu przez Arthura C. Clarka. Był wspaniałym pisarzem science fiction i pod koniec jednej z jego książek zastanawiał się, jak rodzaj ludzki mógł kiedykolwiek spodziewać się rozmowy z obcym rodzajem, skoro nie jesteśmy jeszcze w stanie rozmawiać z delfinami — drugimi na planecie najinteligentniejszym zwierzęciem. Pomyślałem, że to fascynujący temat.

Jak długo zajęło Ci pisanie "Przełomu"?

Od momentu rozpoczęcia do zakończenia pisania "Przełomu" ok. 9 miesięcy.

Kiedy zacząłeś się interesować językiem delfinów? Czy jest możliwe pełne zrozumienie tych zwierząt?

Bardziej zacząłem się interesować zagadnieniem porozumiewania się z delfinami po przeczytaniu pytania od Arthura C. Clarka. To było pytanie, o którym myślałem prawie 10 lat, zanim w końcu zacząłem pisanie książki.

Globalne ocieplenie, globalna katastrofa, obcy. Jaki jest powód, dla którego ludzie lubią książki katastroficzne i filmy. Zauważyłam wiele publikacji w tej dziedzinie. Dlaczego one są takie popularne?


Nie jestem pewien. Myślę, że ludzi przyciągają historie katastroficzne z powodu ekscytujących wydarzeń. Idea kompletnego rozpadu świata, jaki znamy, i konieczności zobaczenia, jak to będzie, gdy będziemy musieli uciekać się do prostszego czasu. Ale miejmy nadzieję, że to się nigdy nie wydarzy.

Co będzie następne? Jaki jest Twój następny cel jako pisarza po "Przełomie"?

Właśnie pracuję nad kolejną książką "Przełomu". To będzie piąta w serii. Pierwsze cztery wygenerowały ogromne zainteresowanie i wiadomości e-mail, więc spróbuję skończyć tę następną na wiosnę.

Rozmawiała


Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.