Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jest to portal dziennikarski działający na własnych zasadach, na którym znajdziesz wiele ciekawych wywiadów z gwiazdami, inspirujące historie ludzi sukcesu oraz recenzje dobrych książek i filmów. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ
 • 1
  WYWIADY
  Zapraszam Cię do poznania fascynujących historii ludzi sukcesu przepełnionych pasją nie tylko ze świata show biznesu.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  RECENZJE
  Poznaj dobre książki oraz ich Autorów. Wejdź ze mną do świata literatury, z którego nie będziesz chciał odejść.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ARTYKUŁY
  Lubię coś czasem napisać, podzielić się opinią, spostrzeżeniami lub wiedzą na dany temat.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  INSTA KURS
  Chciałabyś zacząć zarabiać na Instagramie? Poznaj najlepsze metody kreowania wizerunku, które opisałam w kursie.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] Anna Demowska "Diagnoza”"


Kilka miesięcy temu komercyjna stacja telewizyjna TVN wyemitowała serial pt. "Diagnoza" o losach lekarzy z rybnickiego szpitala. Spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem, więc podjęto decyzję o wydaniu książki opartej na motywach scenariusza.

Anna Demowska „Diagnoza” recenzja

Anna – pacjentka szpitala psychiatrycznego w Szwecji ucieka z placówki do kraju, aby odzyskać utracone lata, rozliczyć się z przeszłością i rozwieść się z mężem. Jej powrót przerywa jednak wypadek. Nie wie jeszcze, że to zdarzenie zmieni jej życie na dłuższy czas. Kobieta trafia do szpitala, gdzie jest operowana. Po przebudzeniu z narkozy okazuje się, że dziewczyna cierpi na amnezję i jest tylko jedna osoba, która mogłaby przywrócić jej tożsamość i życie, ale czy to zrobi? Jak potoczą się losy Ani? Czy uda przywrócić wspomnienia i poskładać rozsypane puzzle? Pewnie wielu z Was – Widzów znających fabułę – potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Ja jednak nie miałam okazji oglądać serialu. Znam go tylko z reklamy.

Co najbardziej mnie zaskakuje w opowieści? Nieoczekiwane zwroty akcji, zagadkowe dialogi oraz sugestywne opisy stanu emocjonalnego bohaterów. Wszystko dokładnie podane czytelnikowi, który z zapartym tchem wyczekuje rozwoju wydarzeń. Połączenie godne dobrej powieści medyczno-kryminalnej. Jesteśmy w niej światkami na nowo rodzącej się bohaterki, która po nieopisanej, podwójnej traumie za wszelką cenę chce odzyskać siebie. Dowiaduje się o sobie wielu rzeczy, ale jest też świadoma swojej bezsilności, dlatego jest u skraju załamania. Dodatkowo okazuje się, że jedyna osoba, która mogłaby pomóc, wcale nie chce tego zrobić.

Ilość intryg w powieści powoduje, że momentami robi się naprawdę gęsto, ale nie brakuje też – całe szczęście – wątku miłosnego, co jest miłym przerywnikiem w tej sieci kłamstw i spisków. Gdybym nie wiedziała, że najpierw powstał serial, a dopiero potem książka, nawet bym się nie zorientowała, gdyż jest po prostu dobra fabuła, która do ostatniej strony trzyma czytelnika w napięciu.

Powieść czyta się całkiem przyjemnie i z wielkim napięciem, a przedstawienie tych samych scen z różnej perspektywy jest doskonałym zabiegiem. Poznajemy nie tylko Anna, ale też historie wszystkich bohaterów, które determinują postępowanie w późniejszych etapach. Czytelnik może poznać ich rozterki oraz przemyślenia.

"Diagnoza" to więc historia o poszukiwaniu siebie, heroicznej walce o prawa do poznania własnej tożsamości i do odkrycia prawdy, determinacji. Jest to też książka o próbie odzyskania swojego życia oraz ukochanych osób. Gorąco polecam nie tylko fanom serialu, ale też osobom lubiącym medyczny świat z wątkiem kryminalnym. 

Recenzowała


Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.