Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] Agnieszka Lingas-Łoniewska: "Kastor"


Z Agnieszką Lingas-Łoniewską miałam już okazję rozmawiać przy okazji promocji książki pt. "Randka z Hugo Bosym". Teraz autorka wydała kolejną powieść również pod skrzydłami Burda Książki. Tym razem więc wiedziona ciekawością zabrałam się do lektury "Kastora" – książki będącej pierwszym tomem cyklu "Bezlitosna siła".

Agnieszka Lingas-Łoniewska: „Kastor” recenzja

Przeczytałam i się zachwyciłam, mimo że po lekturze kilku rozdziałów już wiedziałam, co zadzieje się dalej, ale, żeby nie psuć nikomu pierwszego wrażenia, pokrótce przedstawię fabułę.

Akcja powieści rozgrywa się w Polsce, co jest dla mnie miłą odskocznią, gdyż dotychczas czytałam jedynie historie, w których fabuła osadzona była w realiach głównie USA. Wreszcie ktoś docenił piękno polskich imion. Brawo za odwagę.

W powieści poznajemy Kastora – zawodnika MMA, który pod osłoną nocy wyładowuje swoją złość podczas walki, a za dnia zmienia się w Konstantego Lombardzkiego – poważnego prezesa firmy znajdującej się we Wrocławiu. Dotychczas zimny i złamany przeszłością mężczyzna stroni od ludzi, nie okazuje uczuć, ale gdy pewnego dnia poznaje nową pracownicę sprzątającą jego biuro – Anitę Sokół. Wtedy zaczyna się jego prawdziwa przemiana. Bohater coraz częściej zaczyna się interesować dziewczyną. Nie wie jednak, że – podobnie jak on – Anita również ma swoje mroczne sekrety z przeszłości. Oboje próbują wyleczyć rany, które ledwo się zabliźniły, ale ewidentnie coś ich ku sobie przyciąga. Czy uda im się przezwyciężyć traumę i odzyskać utracone w dzieciństwie szczęście? Czy Kastor dalej będzie walczył, aby zdusić w sobie demony? O tym wszystkim dowiecie się, gdy sięgniecie po ten tytuł.

Powieść czyta się bardzo przyjemnie. Jest napisana językiem lekkim, a fabuła nie wydaje się tak skomplikowana, jak w wielu innych czytanych przeze mnie powieściach. Ogólnie rzecz ujmując, cała historia intryguje, ale nie zaskakuje, lecz porusza swą emocjonalnością i brutalnością, która jednak dość delikatnie została nakreślona przez autorkę.

Wiele jest tutaj uczucia, miłości, namiętności, ale nie ma negatywnie ukazanego erotyzmu czy zbędnej wulgarności, której pełno w innych książkach obyczajowych. Dla mnie jest to więc swoista współczesna bajka o Kopciuszku z oczywistym happy endem. Nie to jednak wydaje się najważniejsze. Z pewnością Agnieszka Lingas-Łoniewska pragnęła zwrócić też uwagę na problem kobiet maltretowanych, stąd w "Kastorze" obecność Fundacji FemiHelp wspierającej ofiary przemocy ze strony mężczyzn.

Autorka pokazuje, jak wiele musi upłynąć czasu, aby człowiek zniszczony przeszłością zdołał uporać się z krzywdą. Ukazuje więc siłę obojga oraz miłości, pozwalającą nam przetrwać wszystko.

Serdecznie polecam "Kastora" na wieczór, ponieważ tę historię pochłania się bardzo szybko.

Recenzowała


Zapraszam też do przeczytania wywiadu z Autorką. (kliknij w zdjęcie)

Agnieszka Lingas-Łoniewska "Randka z Hugo Bosym" wywiad

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.