Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jest to portal dziennikarski działający na własnych zasadach, na którym znajdziesz wiele ciekawych wywiadów z gwiazdami, inspirujące historie ludzi sukcesu oraz recenzje dobrych książek i filmów. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ
 • 1
  WYWIADY
  Zapraszam Cię do poznania fascynujących historii ludzi sukcesu przepełnionych pasją nie tylko ze świata show biznesu.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  RECENZJE
  Poznaj dobre książki oraz ich Autorów. Wejdź ze mną do świata literatury, z którego nie będziesz chciał odejść.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ARTYKUŁY
  Lubię coś czasem napisać, podzielić się opinią, spostrzeżeniami lub wiedzą na dany temat.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  INSTA KURS
  Chciałabyś zacząć zarabiać na Instagramie? Poznaj najlepsze metody kreowania wizerunku, które opisałam w kursie.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[rozmowa o muzyce] Konrad Zemlik: Kultura to wszystko, co nas otacza


Konrad Zemlik – osoba mocno związana ze światem muzycznym. Opiekun wielu karier polskich gwiazd. Przez kilka lat był zaangażowany w organizację polskich eliminacji w Konkursie Eurowizji, opiekując się jednym z finalistów. Konferansjer, społecznik oraz specjalista do spraw wizerunku. Portalowi Kulturalne Rozmowy zdradza szczegóły współpracy przy portalu eurowizja.org oraz opowiada o obecnej sytuacji kultury w kontekście pandemii.

Konrad Zemlik wywiad

Zacznijmy standardowo. Przedstaw swoją osobę Moim Czytelnikom.

Konrad Zemlik:
O sobie chyba najtrudniej się mówi. W swojej kilkuletniej historii mogłem się pokazać jako promotor kultury czy menedżer artystów i wydarzeń. Miałem też okazję wykazać się jako wykładowca, szkoleniowiec czy dziennikarz eurowizyjny. Na co dzień jestem specjalistą marketingu internetowego i strategii w social media. Do każdego projektu podchodzę indywidualnie z misją, angażując się maksymalnie w swoją pracę. Pomagam artystom rozwijać ich skrzydła, czerpiąc z tego wiele radości i doświadczenia. Nie boję się wyzwań, działam przede wszystkim z pasji i kieruje się zawsze tym, co podpowiada mi rozum i serca. Preferuję zdrowy tryb życia, dlatego częste bieganie czy regularne treningi na siłowni są dla mnie nieodzownym elementem.

Jak znalazłeś się w miejscu, w którym jesteś teraz?

Ostatnie pięć lat było tutaj dla mojej kariery kluczowe. W kwietniu 2015 roku wybrałem się w Krakowie na polsko-austriacką konferencję poświęconą organizacji 60. Konkursowi Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Brała w niej udział ówczesna reprezentantka naszego kraju – Monika Kuszyńska. Miałem okazję z nią chwilę porozmawiać na forum, gdzie zauważyli mnie przedstawiciele portalu eurowizja.org, proponując mi współpracę. Potem powoli wszystko się rozkręcało.

Drugim takim większym punktem była rola współorganizatora Wielkiego Charytatywnego Koncertu "Kołysanka Dla…" z okazji 10-lecia istnienia Małopolskiego Hospicjum Dla Dzieci. Impreza miała miejsce 10 maja 2016 r. Biorąc udział w tym przedsięwzięciu, mogłem wykazać się swoimi umiejętnościami organizacyjnymi oraz poznać wspaniałe osoby, z którymi do dzisiaj mam kontakt.

No właśnie! Masz za sobą wiele współpracy z artystami jako ich manager bądź promotor oraz kreator wizerunku w social mediach. Co jest dla Ciebie najważniejsze podczas współpracy z osobami związanymi z show-biznesem?

Przede wszystkim szczerość, zaufanie i autentyczność. Przedstawianie fikcji w social media mija się z celem. Jednak zawsze stawiam na profesjonalizm. Odradzam publikowania czy zdradzania aspektów życia prywatnego (co jemy na śniadanie, co właśnie zrobiliśmy itp.). Oczywiście wstawienie od czasu do czasu np. półprywatnego selfie czy zdjęcia ze spaceru jest mile widziane, ale trzeba wyczuć granicę. W mediach społecznościowych jest dla mnie najważniejszy profesjonalizm oraz częsta interakcja z obserwującymi (ale należy pamiętać, żeby im też zanadto nie spamować).

Natomiast w tej kwestii koncertowo-eventowej najważniejsze jest, aby dany artysta czuł opiekę. Żeby nie musiał się martwić organizacją – dlatego zawsze staram się być we wszystkim maksymalnie zorientowanym. Bez względu na to, czy jest to występ w telewizji, czy koncert w plenerze, artysta musi wiedzieć, że nie jest sam. Wcześniej mailowo ustalam wszystko z organizatorami, w celu przekazania wszelkich informacji. Dbam o wizerunek w social mediach (przedstawiając kulisy przygotowań do danego występu). Jako manager jestem po to, aby dać wsparcie i odciążyć maksymalnie artystę.

Wspomniałeś, że współpracowałeś z sukcesem przy prowadzeniu portalu eurowizja.org. Czym konkretnie się zajmowałeś? Co osiągnąłeś?

Standardową czynnością każdego redaktora jest opieka nad danym krajem (jednym lub kilkoma). Trzeba pilnować, w jaki sposób podopieczne państwo wybiera reprezentanta i informować fanów Konkursu Piosenki Eurowizji na łamach tego portalu na bieżąco. Jednak moją ulubioną częścią pracy, gdzie mogłem się wykazać, były Krajowe Eliminacje organizowane w latach 2016-2018.

Chętni redaktorzy sprawują opiekę nad jednym finalistą tych eliminacji. Należy wtedy z danym uczestnikiem przeprowadzić wywiad, przedstawić jego sylwetkę na eurowizja.org i ogólnie każdy redaktor ma tutaj pole do popisu, jeśli chodzi o obsługę portalu. Podczas selekcji 2016 (które były moimi pierwszymi), dostałem pod opiekę zespół Taraka. Rok później była to wokalistka Aneta Sablik, natomiast w 2018 roku przydzielono mi duet Gromme & Lukas Meijer. Jak wiemy, panowie wygrali Krajowe Eliminacje 2018 i zostali reprezentantami naszego kraju podczas konkursu w Portugalii. Gdy zaczęły się moje działania, starałem się promować swoich podopiecznych na eurowizja.org bardzo skrupulatnie. Ukazał się tam mój video-wywiad z Gromee'em, wywiad z Lukasem Meijerem, a także wiele informacji dotyczących artystów itp. Byłem też w stałym kontakcie z fanclubem Gromee'ego –#teamgromee.

Bardzo się cieszę, że mogłem być częścią ich teamu podczas tych preselekcji i wspólnie świętować zwycięstwo oraz zdobycie biletu do Lizbony. Po wygranej Gromee'go wciąż prężnie działałem. M.in. zorganizowałem konkurs, w którym do wygrania był singiel "Light Me Up" z jego autografem.

Konrad Zemlik wywiad

Pracujesz w kulturze, czyli dość trudnej dziedzinie. Z czym Ci się kojarzy słowo kultura? Czym ona jest dla współczesnych?

Kultura to tak naprawdę wszystko, co nas otacza. To muzyka, teatr, sport, stand-up, kabaret, taniec, zumba, zachowanie czy wszelakie dobra materialne i niematerialne.

Myślę, że współcześnie jest ona utożsamiana ze wszystkimi wydarzeniami i przedsięwzięciami, które dzieją się na bieżąco. Wtedy każdy skupia się maksymalnie na tym danym aspekcie.

Organizujesz koncerty, bierzesz udział w akcjach charytatywnych. Opowiedz trochę o tej części pracy?

Wrócę do wcześniej wspomnianego Koncertu Charytatywnego "Kołysanka Dla…" z okazji 10-lecia istnienia Małopolskiego Hospicjum Dla Dzieci. Miło było zaangażować się w to przedsięwzięcie. Nie mogę uwierzyć, że minęły już 4 lata od tego wydarzenia! Cel koncertu był szlachetny – budowa pierwszego w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej. Po raz pierwszy mogłem wykazać się jako współorganizator tak wielkiego koncertu. Poznałem wtedy osoby, z którymi później nawiązałem współpracę. Przede wszystkim Magdalenę Tul, z którą miałem przyjemność w późniejszym czasie podróżować na koncerty do Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Portugalii, do których realizacji także po części się przyczyniłem. Jest to bardzo utalentowana i empatyczna osoba, dlatego niezmiernie się cieszę, że poznaliśmy się na tej imprezie i nasza znajomość trwa do dziś. Poznałem także wtedy inne artystki, z którymi w późniejszym czasie miałem interesujące projekty: Kasię Cygan, Basię Janygę oraz Kingę Kutrzubę.

Inną większą imprezą współorganizowaną przeze mnie, był charytatywny koncert "Save Hope", który miał miejsce 1 lipca 2018 r. Pojawiło się tam wielu zagranicznych artystów związanych z Konkursem Piosenki Eurowizji w tym Krista Siegfrids (Finlandia 2013), Hera Bjork (Islandia 2010), Suzy (Portugalia 2014), Justs (Łotwa 2016). Z Polski wystąpiły też utalentowane wokalistki: Clodie i Karolina Linowska. Gościem specjalnym była niemiecka piosenkarka Oceana. Imprezę poprowadzili Martin Fitch oraz Basia Gąsienica Giewont. Basia jest na co dzień aktorką Teatru Muzycznego Roma. Obecnie wciela się w postać Aidy w musicalu o tym samym tytule. Od trzech lat mam przyjemność współpracować z tą utalentowaną osobą. Dwa miesiące temu Basia uczestniczyła w półfinałowym odcinku "Szansy na Sukces" wyłaniającym reprezentanta Polski w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Jako dowód uznania Jury otrzymała wyróżnienie.

Rok temu miałem też okazję uczestniczyć w koncercie "Artyści Przeciw Nienawiści". Cieszę się, że takie inicjatywy powstają. To bardzo piękne zjawisko, kiedy wszyscy artyści się jednoczą, dogadują się i współpracują mimo codziennych podziałów. Niestety hejt jest obecnie powszechnym zjawiskiem, dlatego – jak zawsze – apelował będę, aby nigdy nie dawać przyzwolenia na to zjawisko i zawsze na nie reagować!

Czy miałeś okazję współpracować jeszcze z kimś znanym z zagranicy?

Miałem przyjemność uczestniczyć w projektach wraz z artystami, którzy brali udział w Konkursie Piosenki Eurowizji i są znani w swoich krajach. Natomiast poza wcześniej wspomnianą Oceaną (którą możecie pamiętać m.in. z hitu "Endless Summer"), miałem okazję poznać także francuską piosenkarkę Alizée (jej największy hit to "Moi Lolita"). Grała koncert w Warszawie 8 września 2018 r. To wydarzenie miało dla mnie charakter sentymentalny, gdyż już jako dziecko polubiłem twórczość tej artystki. Na jej koncercie miałem przyjemność przedstawić publiczności sylwetkę wokalistki i opowiedzieć o swojej pasji do jej twórczości, a chwilę później wystąpiłem tanecznie na scenie podczas wykonywania przez nią utworu "Blonde".

Skoro temat Eurowizji nieustannie przewija się przez naszą rozmowę, to musimy nawiązać też do ostatnich dość niepokojących faktów dotyczących organizacji Konkursu. Kilka dni temu obiegła Europę informacja, że tegoroczny Konkurs został całkowicie odwołany. Jakie to ma skutki dla obecnych artystów-reprezentantów, którzy zostali już wybrani drogą eliminacji w swoich krajach? 

Ta informacja była zaskoczeniem dla każdego, kto w większym lub mniejszym stopniu interesuje się tym Konkursem. Wydarzenie to trwa nieprzerwanie od 1956 roku. Teraz miała się odbyć jego 65. edycja. W całej historii nigdy nie było roku, w którym Eurowizja by się nie odbyła. To też sugeruje, jak wielka jest powaga sytuacji, skoro przesunięcie na czerwiec czy wrzesień nie mogło mieć miejsca (widowisko zaplanowane było na 12-16 maja). Najbliższy konkurs zobaczymy więc w maju 2021 roku.

Do połowy marca wiedzieliśmy już bardzo dużo. Poznaliśmy wszystkie 41 piosenek konkursowych, reprezentantów krajów. Był rozlosowany podział na występy w półfinale. Naprawdę bardzo wiele już się podziało organizacyjnie. Teraz pozostało tylko czekać na próby mające miejsce początkiem maja. Jednak już wiemy, że się nie odbędą, jak i cały koncert.

Na razie wiele szczegółów nie zostało nam podanych. Wiemy jednak, że organizatorzy potwierdzili, że według obecnego regulaminu za rok nie możemy usłyszeć tegorocznych utworów (piosenka konkursowa nie może być opublikowana przed 1 września poprzedzającym Eurowizję). Natomiast udział tegorocznych uczestników w przyszłej edycji jest indywidualną kwestią każdej z telewizji z danego państwa. Już kilka z nich zadeklarowało udział tego samego reprezentanta w 2021 roku.

To faktycznie smutne wydarzenie dla wszystkich fanów Konkursu. Porozmawiajmy teraz o innych Twoich osiągnięciach. Zostałeś Osobowością Roku 2018 w kategorii Kultura (plebiscyt organizowany przez "Gazetę Krakowską"). Czy mógłbyś opowiedzieć Moim Czytelnikom, jak do tego doszło? 

Podsumowując moje wszystkie działania z roku 2018, które miałem możliwość pokrótce wcześniej omówić, czyli zaangażowanie w Krajowe Eliminacje 2018, koncert charytatywny "Save Hope" oraz wszystkie inne mniejsze projekty, otrzymałem nominację w tym plebiscycie z regionu mojej rodzinnej Małopolski (pochodzę z Powiatu Oświęcimskiego).

Już sama nominacja była dla mnie sporym wyróżnieniem. Dzięki sile moich znajomych, rodziny i przyjaciół, mogłem wygrać ten plebiscyt, zdobywając największą liczbę głosów SMS-owych w moim regionie. 8 marca 2019 r. odebrałem w Krakowie statuetkę podczas uroczystej gali.

Konrad Zemlik wywiad

Kiedy znów Ciebie zobaczymy na szklanym ekranie? Jakie masz plany na najbliższe miesiące? Czy obecna sytuacja jakoś wpłynęła na Twoją działalność?


Co do mojego udziału na szklanym ekranie, to na razie mogę się pochwalić udziałem w teledysku Magdaleny Tul do piosenki "Move Forward". Najbardziej spostrzegawcze osoby wypatrzą mnie też w filmie dokumentalnym „Artyści Przeciw Nienawiści”, który przedstawia kulisy powstania tego przedsięwzięcia. Zdaję sobie jednak sprawę, że w życiu wszystko jest możliwe. Rok temu namówiłem mojego kolegę – który na co dzień jest fizjoterapeutą i radnym gminy – do udziału w castingu do serialu. Pojechał, przeszedł go pomyślnie i wystąpił w serialu "Pasjonaci", który był emitowany w telewizji w okresie od grudnia 2019 roku do lutego 2020 roku. To tylko udowadnia, że w życiu jest wszystko możliwe i jeśli pojawiłaby się jakaś propozycja dla mojej osoby, to na pewno bym ją rozważył.

Moim głównym celem na najbliższe miesiące jest zdrowo je przeżyć (śmiech). Obecnie wykonuję swoją pracę biurową zdalnie. Wszelakie eventy, wykłady czy szkolenia, które miały się odbyć albo miałem poprowadzić w okresie od teraz do połowy maja zostały odwołane. Czerwcowe stoją pod znakiem zapytania. Głęboko wierzę, że szybko uda nam się zatrzymać pandemię koronawirusa i nasze życie wróci do normy. Czasem jednak taka przerwa i pauza w życiu też jest potrzebna. Dlatego życzę każdemu, nie tylko mojej rodzinie, znajomym i przyjaciołom, ale KAŻDEMU zdrowego przeżycia tego okresu. Stosujmy się do przedstawionych nam zasad, nie wychodźmy z domu, jeśli nie ma takiej potrzeby i często myjmy ręce.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w kolejnych projektach.

Rozmawiała 


Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.