Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] Iwona Kienzler: "Elżbieta i Filip. Najsłynniejsza królewska para współczesnego świata"


To moje kolejne spotkanie czytelnicze z Iwoną Kienzler. Tym razem też okazało się ono niezwykle udane, ponieważ autorka trafiła w mój gust. Od lat fascynuje mnie rodzina królewska Windsorów – jej historia i perypetie rodzinne, więc z przyjemnością sięgnęłam po książkę "Elżbieta i Filip. Najsłynniejsza królewska para współczesnego świata".


Iwona Kienzler: 'Elżbieta i Filip. Najsłynniejsza królewska para współczesnego świata" recenzja


Jest to bogate w informacje kompendium wiedzy o tej najciekawszej na świecie rodzinie monarchów i nawet jeśli nie wszystko okaże się prawdą, to jednak zwraca uwagę mozolna praca autorki, którą musiała wykonać, aby napisać tak wyczerpującą historię. Każda ważniejsza informacja została opatrzona przypisem oraz obszernymi wyjaśnieniami tłumaczącymi omawiane zagadnienie. Na uwagę zasługuje też przystępny, obrazowy język, co sprawia, że książkę czyta się przyjemnie i z nieskrywaną ciekawością. Mimo nagromadzenia dat, faktów oraz szczegółów z historii monarchii brytyjskiej, nie brakuje też bardzo prywatnych, wręcz intymnych relacji, rodzinnych sekretów oraz powrotu do przeszłości, ponieważ autorka sporo stronic poświęca historii rodu tuż przed narodzinami królowej, a potem jej dzieciństwu oraz początkom rządów.

Autorka w dość bezpośredni sposób kolejny raz wykracza poza sferę dobrych obyczajów i zagląda monarchom nie tylko do gabinetów, ale też do sypialni. Wyjaśnia również niezwykle skomplikowane niuanse panowania koronowanych głów, odkrywa skandale te związane z pełnioną funkcją, ale też obyczajowe. Przygląda się szczególnie księciu Filipowi, który odgrywa dość trudną dla mężczyzny rolę. Trzeba bowiem pamiętać, że to kobieta w tej familii jest głową, co może znacząco wpłynąć na męską część członków rodu. Mam też trochę wrażenie, że – mimo iż Filip jest głównym bohaterem – to jednak nie zajmuje głównego planu, oddając swojej małżonce należne jej miejsce – głowy państwa i kościoła.

Opowieść Iwony Kienzler jest niezwykle drobiazgowa i opiera się o analizę losów jej bohaterów na wielu płaszczyznach. Nie sposób spamiętać tych wszystkich nazwisk, dat oraz szczegółów, ale jedno jest pewne – osoba zainteresowana w każdej chwili może wrócić do czytania z takim samym zaciekawieniem, jakby zagłębiała się w lekturze po raz pierwszy. To niewątpliwy atut wszystkich książek autorki.

Jeśli więc ktoś pragnie dowiedzieć się czegoś więcej o miłości oraz więzi łączącej tych dwojga, to z pewnością ta książka wiele wyjaśni, a z pewnością nakreśli zainteresowanym niełatwe życie, z którym przecież boryka się każda para, a nie tylko królewska. Każdy bowiem ma swoje wzloty czy upadki.

Recenzowała


Zapraszam do przeczytania rozmów o książkach autorki. (kliknij w zdjęcia) 

Iwona Kienzler "Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści" wywiad   Iwona Kienzler "Sułtanki" wywiad

Oraz do zapoznania się z książką autorstwa samego księcia Harry'ego (kliknij w okładkę)

Książę Harry "Ten drugi" recenzja   

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.