Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jest to portal dziennikarski działający na własnych zasadach, na którym znajdziesz wiele ciekawych wywiadów z gwiazdami, inspirujące historie ludzi sukcesu oraz recenzje dobrych książek i filmów. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ
 • 1
  WYWIADY
  Zapraszam Cię do poznania fascynujących historii ludzi sukcesu przepełnionych pasją nie tylko ze świata show biznesu.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  RECENZJE
  Poznaj dobre książki oraz ich Autorów. Wejdź ze mną do świata literatury, z którego nie będziesz chciał odejść.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ARTYKUŁY
  Lubię coś czasem napisać, podzielić się opinią, spostrzeżeniami lub wiedzą na dany temat.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  INSTA KURS
  Chciałabyś zacząć zarabiać na Instagramie? Poznaj najlepsze metody kreowania wizerunku, które opisałam w kursie.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] Brianna Labuskes "Podejrzana"


Z powieścią tego gatunku z taką efektowną fabułą mam do czynienia pierwszy raz. Przyznam szczerze, że na początku byłam sceptyczna, ponieważ akcja rozwijała się dość flegmatycznie. Jednak szybko zmieniłam zdanie.

Brianna Labuskes "Podejrzana" recenzja

Książka opowiada o losach psycholog i kryminolog dr Gretchen White, która specjalizuje się w antyspołecznych zachowaniach oraz w przestępstwach z użyciem przemocy. Kobieta ściśle współpracuje z Patrickiem Shaughnessym i pomaga mu od dawna rozwiązywać zagadki kryminalne. Niewielu jednak wie, że sama Gretchen ma również zdiagnozowaną socjopatię i jest podejrzewana o zabójstwo własnej ciotki.

Tymczasem oboje muszą rozwikłać kolejną sprawę – zabójstwo. Główną podejrzaną jest psychopatyczna nastolatka Viola Kent z miejsca oskarżona o zbrodnię na własnej matce. Jednak tutaj nie wszystko wydaje się takie oczywiste. Kryminolog stara się poznać prawdę, a przy okazji odkrywa przed czytelnikiem mroczną stronę swojej osobowości.

Kto jest winny? Kim tak naprawdę jest Gretchen White? Jak ważna jest opinia publiczna, która wytacza sprawcy własny, publiczny proces? To dość skomplikowane pytania. Czy Viola przypadkiem nie stała się kozłem ofiarnym? Jak działa osobowość psychopaty? W tej historii znajdziecie odpowiedzi oraz niespodziewane zwroty akcji. Zaskoczenie czai się na każdym kroku.

Z "Podejrzaną" nie będziecie się nudzić (przynajmniej momentami), ponieważ przerażenie i niedowierzanie połączy się z ciekawością. To wciągająca lektura pokazująca ludzką osobowość. Autorka dociera w swych rozmyślaniach do najmroczniejszych zakątków ludzkiej duszy. Ilość poruszanych wątków oraz retrospekcja może spowodować momentami zagubienie, ale w miarę rozwoju sytuacji sytuacja zaczyna się wyjaśniać. Wszystkie karty odkrywają się powoli, z rozmysłem. Widać, że wszystko w tej powieści zostało przemyślane w najdrobniejszych szczegółach.

Tutaj nikt nie jest krystaliczny. Każdy ma swoje sekrety. Labuskes porusza nie tylko trudne tematy dotyczące psychopatów, ale też przemocy domowej i tu uwaga: dotyczącej kobiet wobec mężczyzn, o czym bardzo rzadko się mówi. Poznajemy bowiem powoli historie wszystkich najważniejszych bohaterów. Przeszłość odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ stanowi punkt zapalny dla przyszłych wydarzeń.

Gretchen White z premedytacją manipuluje, drąży, wnika w umysł głównych podejrzanych. Działa nieszablonowo. A wszystko po to, aby poznać prawdę.

Powieść ma też swoje wady: do znudzenia autorka powtarza pewne schematy myślowe oraz pewne słowa jakby chciała, aby wbiły się w pamięć i pozostały w głowach czytelników na długo. Ten zabieg raczej się udał, choć byłam momentami poirytowana, zarówno postawą White oraz tym, co wyprawia z innymi, aby dowieść swojej tezy.

Powieść czyta się z pewnym niepokojem, przerażeniem, ale też z chęcią poznania, co dalej. To wszystko sprawia, że człowiek zaczyna się zastanawiać nad sobą, poszukiwać pewnych zachowań w otoczeniu.

Recenzowała Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.