Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[artykuł sponsorowany] Wady i zalety ebooków, audiobooków i książek papierowych


Książki to najszybsza podróż po rożnych stanach umysłu, miejscach oraz możliwość poznania różnych charakterów. Wszystko dzieje się poza naszą świadomością i bez konieczności przemieszczania się. Dzięki opowiadanym historiom staramy się uciec od rzeczywistości, problemów, zmartwień. Na moment, podczas czytania, przenosimy się w czasie, zmieniamy lokalizację czy doznajemy różnych sytuacji, co na co dzień raczej nie byłoby nam dane.

Obecnie czytelnictwo jednak powoli (albo bardzo szybko według niektórych) zmienia swoje oblicze. Dostosowuje się do czasu, w jakim przyszło nam żyć czy do wykorzystywanych technologii. Co dotąd było zupełnie normalne, zaczyna być stare, niemodne albo niewygodne. Ale czy na pewno? Warto w tym momencie zastanowić się nad różnymi formami odbioru słowa pisanego, czyli nad zaletami i wadami książki papierowej, ebooka i audiobooka.

Wady i zalety ebooków, audiobooków i książek papierowych

Jednak książka papierowa

Aby w pełni zrozumieć sympatie i antypatie do tej analogowej wersji literatury, należy pochylić się nad opiniami wielu osób, czyli stałych czytelników. Bezsprzecznie zgadzają się oni z jednym stwierdzeniem: nic nie zastąpi zapachu papieru, szelestu kartek czy możliwości dotknięcia danej książki. Jednak jest to tylko powierzchowne, "oklepane" ujęcie tematu często głoszone przez osoby, które kategorycznie nie uznają innego formatu książki niż papierowy.

Jak to ktoś ładnie ujął okładki książek mogą okazać się małymi dziełami sztuki zdobiącymi naszą domową biblioteczkę, a same powieści mają moc wyciszenia mieszkania od zewnętrznych dźwięków. Na czas lektury zagłębiamy się bowiem w głąb akcji, stajemy się bohaterami sytuacji, razem z nimi odczuwając, przeżywając oraz cierpiąc czy ciesząc się ich sukcesami. Nie liczy się nic – tylko książka, jej historia oraz my, czytelnicy.

Zabierzmy książkę na wakacje, czyli o ebooku i audiobooku słów kilka

Są więc osoby, które wersje papierowe będą kochać zawsze, niezależnie od objętości. Nie zważając na to, że opasłych tomów raczej nie zabierzemy w wakacyjną podróż do samolotu, samochodu czy plecaka. Tutaj najlepiej sprawdzą się ebooki czy audiobooki, których liczba może być nieograniczona, a sposób odbioru ograniczony tylko przez technologie, mamy bowiem obecnie zarówno telefony jak i tablety z aplikacjami umożliwiającymi ich odtwarzanie czy odczytanie z ekranu. Dlatego żaden nadbagaż czy zbędny kilogram nam nie grozi.

Nie weźmiemy przecież ze sobą całej biblioteki, a w czytniku, smartfonie czy tablecie pomieści się wiele interesujących historii i zawsze możemy mieć te urządzenia przy sobie. Czytanie umili nam wtedy czas podczas wielogodzinnej podróży na wymarzone wakacje. Jedną z propozycji na te chwile oczekiwania szczególnie dla młodych czytelników, którzy szybko się nudzą, jest niewątpliwie książka Adiba Jaigirdar The Henna Wars. Miłość pisana henną.

Książka tradycyjna czy ebook a może jednak audiobook?

Innym, bardzo istotnym argumentem przemawiającym za samodzielnym czytaniem książek papierowych jest zmuszanie mózgu do pracy. Dzięki patrzeniu na wyrazy, łatwiej zapamiętujemy ortografię, trudne wyrazy i popełniamy mniej błędów interpunkcyjnych. Tę możliwość daje nam zarówno książka w formacie tradycyjnym, jak i ebook. Niektóre tytuły są wydawane jedynie w formie ebooka, co może niestety bardzo ograniczać tradycjonalistów, ale z drugiej strony, czytnik pozwala na dopasowanie wielkości liter, czego nie uda się zrobić na papierze. To znaczące ułatwienie dla osób niedowidzących. Inną zaletą jest też możliwość szybkiego dodania zakładek, zaznaczenia ciekawszych fragmentów bez obawy o uszkodzenie papieru.

Gdy biblioteka to za mało…

Oczywiste jest również, że książka w formie ebooka nie zużywa się, a jej przechowywanie jest znacznie łatwiejsze, ponieważ nie wymaga dodatkowego miejsca w domu zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie nie ma zbyt dużego metrażu albo ciągle się przeprowadzamy i nie mamy ochoty wozić kilogramów książek w walizkach. Większość domowników użytkowników ebooków z pewnością zadowoli fakt, że nie trzeba odkurzać wtedy biblioteczki, więc pozbywamy się siedliska kurzu powodującego u wielu alergię. Jednak, mimo wszystko, mamy – my czytelnicy – świadomość, że posiadanie własnych zbiorów książkowych w wielu domach to ogromna tradycja i duma stanowiąca nietuzinkową ozdobę przytulnego wnętrza. Trzeba pamiętać, że wiele tytułów – szczególnie starszych – wciąż nie zostało poddane cyfryzacji z różnych powodów licencyjnych, dlatego możemy je nabyć tylko w tradycyjnym formacie papierowym.

Wady i zalety ebooków, audiobooków i książek papierowych

Technologia czasem zawodzi…

Ebooki, przy wielu zaletach, mają też swoją wadę, jeśli nie przechowujesz ich prawidłowo – w chmurze czy aplikacji, za jednym kliknięciem albo na skutek awarii sprzętu wszystko stracimy, zatem zalecamy jednak używanie sprawdzonych aplikacji np. darmowej mobilnej aplikacji Ebookpoint albo innych, gdzie zapłacimy jeden abonament miesięcznie i czytamy lub słuchamy prawie bez ograniczeń, co daje niesamowite oszczędności w każdym budżecie domowym.

Słuchamy audiobooków podczas zwykłych zajęć domowych

Trzeba pamiętać, że żyjemy w czasach, kiedy modne jest wykonywanie wielu czynności w jednym czasie, gdy np. sprzątamy, gotujemy, ćwiczymy, spacerujemy czy prowadzimy samochód albo jedziemy komunikacją miejską najwygodniej jest użyć audiobooka. Wkładamy słuchawki, zamykamy oczy i odcinamy się od świata zewnętrznego. Jesteśmy tylko my, lektor albo aktor. Często możemy w ten sposób posłuchać ciekawego audioserialu z efektami dźwiękowymi, co uatrakcyjnia odbiór treści. Trzeba się odprężyć i nauczyć koncentracji oraz słuchać, gdy zwyczajnie jesteśmy już na tyle zmęczeni, że nie damy rady przeczytać papierowej książki. Sami regulujemy sobie prędkość czytanego tekstu. Idealne dla zapracowanych czy zabieganych, którzy zwyczajnie nie mogą przysiąść wieczorami z filiżanką gorącej kawy, aby tak po prostu sobie poczytać.

Osoby z wadami wzroku i małe dzieci też mogą czytać

Co istotne, dla wielu niewidomych czy osoby z chorobami wzroku to także jedyny sposób na poznanie nowych historii oraz klasyki literatury. Audiobooki są ogromnym ułatwieniem audiobooki są również dla dyslektyków, którym przeczytanie książki zajmuje nieco więcej niż przeciętnemu człowiekowi czasu. Zaleca się w takim wypadku słuchania przez dziecko lektury i śledzenie w tym czasie tekstu w książce.

Natomiast dzieci, szczególnie w pierwszych latach życia, mogą poznać piękne bajki w trakcie zabawy, aby potem z jeszcze większym zainteresowaniem móc poznać te same opowiadania, gdy już same nauczą się czytać. To dobry początek na wykształcenie u najmłodszych dobrych nawyków.

Podobnie przyszłe mamy mogą spędzać czas na macierzyńskim oraz w pierwszych miesiącach po narodzeniu dziecka, kiedy zajmują się swoją pociechą i mają wolną chwilę na książkę, ale są zbyt zmęczone, aby czytać w wersji tradycyjnej. Na ratunek przychodzi wtedy audiobook czy ebook. Można korzystać z telefonu lub czytnika wieczorem bez światła, aby nie przeszkadzać innym domownikom.

Technologia w służbie ekologii

Istotnym czynnikiem przemawiającym za ebookami czy audiobookami jest ich ekologiczność. Aby wyprodukować książkę w tradycyjnej papierowej wersji potrzebujemy wykonać szereg czynności generujących wysokie koszty transportu oraz zużycie energii, podatki ekologiczne oraz wycinka lasów na produkcję papieru czy trudna dystrybucja oraz brak możliwości aktualizacji treści, co w przypadku ebooka jest znacznie łatwiejsze i tańsze. Odchodzą również koszty przesyłki i konieczność oczekiwania na nią albo przymus odbioru paczki od kuriera czy z księgarni.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że coraz mniej popularne wydają się być również biblioteki, ponieważ cyfryzacja masowo wypiera te instytucje publiczne ze względu na wysokie koszty utrzymania. W tej sytuacji tylko tradycja oraz przyzwyczajenie starszego społeczeństwa albo osób z małych miejscowości utrzymuje je na rynku czytelniczym.

Aby jednak czytać na świeżym powietrzu przy pięknym słońcu trzeba zaopatrzyć się w dobrej jakości czytnik lub zwyczajnie sięgnąć po audiobook, ponieważ letnia pogoda w połączeniu z białą kartką i kiepskim ekranem może nam zepsuć wzrok.

Na emigracji również czytamy

Książki w wersji cyfrowej są znakomitą formą na poznanie rodzimej literatury, kiedy przebywamy zagranicą lub na emigracji. Wtedy bez problemu możemy wykupić abonament, pojedynczy ebook czy audiobook w ojczystym języku bez konieczności posiadania biblioteczki i wydawania dużych pieniędzy.

Warto w tym miejscu pamiętać, że książki papierowe – mimo wszystko – są droższe niż jakbyśmy wykupili abonament w aplikacji czytelniczej. Niewątpliwie ogromnym plusem dla tego formatu jest fakt, że nie możemy nikomu z zewnątrz pożyczyć jak to się zwykło robić z papierową książką, więc nie obawiamy się, że nasza ukochana książka zniknie gdzieś w niewyjaśnionych okolicznościach na zawsze.

Mając na uwadze powyższe wady i zalety wynikające z korzystania z różnych formatów czytelnictwa, pozostaje nam tylko pozwolić czytelnikom wybrać najwygodniejszą formę konsumpcji literatury.

Napisała 


Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.

Komentarze

 1. I czas dodać sobie ten blog na listę obserwowanych ;)
  A jeśli chodzi o temat artykułu to ja osobiście jestem z tych co korzystają z każdej formy czytania. Fizyczne, cyfrowe i najczęściej w pracy audiobooki. Pracuję fizycznie i dzięki audiobookom mogę jednocześnie "czytać" i pracować a audioseriale są tak genialne, że człowiek nawet nie zauważa kiedy mija cały etat. A tak w ogóle polecam audioserial Fantom.

  Miłego dnia


  P.S.: Mam nadzieję, że wybaczycie mi tę małą reklamę mojego bloga.
  https://www.ksiazki-czytamy.eu

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz