Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[artykuł sponsorowany] Co czytaliśmy w te wakacje? Sześć najczęściej wybieranych ebooków


To, że najwygodniejszą formą czytania w obecnych czasach są ebooki, już jest faktem. Ze względu na mobilność związaną z urlopami i licznymi wyjazdami formaty elektroniczne nie mają sobie równych. Można je zabrać wszędzie, ponieważ użytkownicy korzystają z różnego rodzaju czytników i telefonów czy innych urządzeń mobilnych podczas podróży samolotem czy samochodem, gdy są pasażerami. Pozostaje teraz odpowiedź na pytanie: jakie historie przyciągnęły najchętniej w te wakacje. Oto krótkie zestawienie sześciu najpopularniejszych tytułów tego lata.


Biografią Roberta Oppenheimera wybitnego amerykańskiego fizyka, a jednocześnie wynalazcy bomby atomowej. Książka otrzymała Nagrodę Pulitzera, co potwierdza, że warto po nią sięgnąć nie tylko podczas letnich wycieczek, ale też w jesienne długie wieczory. Wszystko zaczęło się po zrzuceniu bomby na Hiroszimę. Od tego momentu Robert Oppenheimer zyskał status najpopularniejszego naukowca swego pokolenia. Dla niektórych zwyczajnie wcielił w życie mit o Prometeuszu, ale dla wielu to też symbol destrukcyjnego działania postępu, który doprowadził do zagłady wielu istnień.

Odkrycie naukowe przypadające na pierwszą połowę XX w. sprawiło, że sam pomysłodawca był świadkiem niszczących działań swojego wynalazku. I być może dlatego nie chciał, aby podejmowano jakiekolwiek działania w kierunku rozwoju tego śmiercionośnego wytworu ludzkich rąk. Stanowczo sprzeciwiał się wojnie nuklearnej, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę dalsze losy świata oraz niepohamowaną chęć rozwoju nauki, której sprawcą zawsze jest człowiek.

Książka w sposób niezwykły przedstawia sylwetkę, życie oraz czasy, w jakich przyszło żyć Oppenheimerowi. Na uwagę zasługuje fakt, że przedstawiono w tej historii dotąd niepublikowane szczegóły z życia naukowca. Ujawniono jego ambicję, talent, złożoność umysłu, ale też wady, z których się składał jako człowiek z krwi i kości. Jedno jest pewne – Robert Oppenheimer zmienił ludzkość i wprowadził ją na nową ścieżkę wojenną. Wspaniale, że na podstawie jego biografii powstał również film, co z pewnością przybliży tę postać szerszej publiczności.

Kai Bird, Martin J. Sherwin: "Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej"


Ten niecodzienny reportaż pokazuje, jak wygląda codzienność polskich kierowców, pasażerów korzystających z publicznego transportu oraz pracę służb odszkodowawczych. Książka odpowiada na szereg istotnych pytań: dlaczego dochodzi do aż tylu wypadków drogowych? Co można powiedzieć o pasażerach i kierowcach – czym się charakteryzują? Opowiada też o funkcjonowaniu odszkodowań po wypadkach drogowych.

Wszyscy wiemy, że posiadać na własność pojazd to oznaka nie tylko statusu, ale też brak ograniczeń. W rodzinach samochodów jest coraz więcej, a my – ciesząc się z tego przybytku – wciskamy pedał gazu często w sytuacjach, które absolutnie na to nie pozwalają. Powodujemy wtedy kolizję lub wypadek często ze skutkiem śmiertelnym. W tym rankingu o zgrozo, Polska zajmuje wysokie miejsce.

Książka pokazuje, poprzez wprawne oko autora, jak wygląda rzeczywistość. Chce zrozumieć, jak funkcjonuje polski kierowca i pasażer. Porusza również odwieczny problem kierowców i rowerzystów czy nielegalnych wyścigów albo kierowców na podwójnym gazie. Co albo kto za to wszystko bierze odpowiedzialność? Czy można zatrzymać tę machinę oraz dlaczego firmy zajmujące odszkodowaniami cieszą się z kolejnego wypadku śmiertelnego. To bulwersuje, ale też zastanawia. Pod lupę bierze transport żywnościowy, czyli kierowców tirów i firmy kurierskie. Zagląda do garażu przeciętnych użytkowników dróg. Reportaż to doskonałe studium nad kondycją polskiej motoryzacji.

Bartosz Józefiak: "Wszyscy tak jeżdżą"


Cormac McCarthy, laureat Nagrody Pulitzera, napisał historię kryminalną, w której wszystko jest zagadką. Bohater powieści, Bobby Western – były kierowca rajdowy a teraz nurek głębinowy, poszukuje wraku samolotu. Charakter pracy ściąga na niego mnóstwo kłopotów. Wszędzie kryje się tajemnica. Widmo klątwy ciąży nad każdym pasażerem. Jakby tego było mało, mężczyzna wciąż ma problem spowodowany utratą bliskich. Na miejscu zdarzenia okazuje się, że jeden z pasażerów gdzieś się ulotnił, a czarna skrzynka – jedyny dowód w sprawie – zwyczajnie zaginęła. Kto za tym stoi? Dlaczego media nie alarmują o wypadku i jaką rolę odgrywa w tym wszystkim sam Bobby? Czy uda się rozwikłać tę zagadkę?

To mocny thriller wciągający czytelnika w zawiłą rzeczywistość fikcji literackiej. Jest tu sensacja, w której nie zabraknie intelektualnej rozgrywki czy egzystencjalnych, mrocznych dramatów. Głęboko zarysowany motyw winy rodem z Szekspira albo z greckich mitów ciąży na bohaterze. Co z tego wyniknie? Sprawdźcie, a nie będziecie się nudzić.

Cormac McCarthy: "Pasażer"


Kolejny ciekawy kryminał z dreszczykiem. Seryjny morderca nastolatka poszukiwany, co nierozerwalnie wiąże się inną sprawą sprzed lat, w której ginie młoda dziewczyna. Para współpracujących ze sobą osób psycholog Maciej Lesiecki i komisarz Laura Wilk nagle mają kłopoty. Napięcie i tajemnica wydają się nie mieć końca.

Komisarz Wilk, obejmując tę sprawę, naraża się wielu kolegom z wydziału. Nikt z wydziału nie chce z nią współpracować. Nagle dochodzi do zabójstwa jednego z policjantów, co jednoznacznie wskazuje, że sprawa staje się o wiele bardziej poważniejsza, niż życzyłaby sobie pani komisarz.

Tego jednak nie zauważa Maciej Lesiecki wciąż żyjący przeszłością. Przez to zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością i staje się o wiele bardziej zagubiony. Nagle dostaje zupełnie niespodziewaną propozycję od kobiety, której nie zna. Dotyczy ona sprawy sprzed lat. Mężczyzna musi odnaleźć zwłoki zamordowanej przed laty kobiety. Wierzy, że dzięki temu znikną jego problemy. Nie wie jednak, że za tą prośbą czai się niebezpieczeństwo.

W pewnym momencie drogi tej dwójki się połączą. Komisarz pomaga psychologowi, więc oboje mają kłopoty. Nagle nie mają na kogo liczyć, a wszędzie pełno wrogów i ani jednego przyjaciela. Za to zabójca czeka na nich za rogiem. Co z tego wyniknie? Sprawdźcie sami.

Mieczysław Gorzka: "Poszukiwacz Zwłok"


Książka porusza dość bagatelizowane dotąd problemy kobiet mieszkających na wsi, których dzieci wyjechały do miasta w poszukiwaniu lepszego życia. Tam pracują w domach bogatych, usługując, podczas gdy ich matki, siostry i inne przedstawicielki rodzin wiejskich w pocie czoła pracują w swoich gospodarstwach. Narażają się na poniewierkę, głód czy upokorzenie.

Autorka bez przeszkód zagląda do chłopskiej chaty, gdzie toczy się codzienne życie w na pozór tylko sielskim krajobrazie. Jest to więc niezwykle realistyczna opowieść o marzeniach, nawet tych prozaicznych jak własne łóżko, buty czy szkoła, do której – według wielu – babom ze wsi nie trzeba chodzić. Kobiety marzą o szczęśliwym małżeństwie, do którego dojdzie z miłości, a nie za ziemię.

W tej opowieści to one mają głos i mówią. Mają ogromną siłę. Często wspominają o codziennej udręce, cierpieniu z powodu niesprawiedliwości. Dla nich rodzina ma znaczenie, ale chcą też zmiany na lepsze oraz nie zgadzają się na patriarchat.

Joanna Kuciel-Frydryszak: Chłopki. Opowieść o naszych babkach


To jedna z tych książek, w której dość wyraźnie zauważa się władzę, pieniądze i pokusę decydowania o bólu społeczeństwa. Opowiada o rodzinie Sacklerów, inicjatorów badań nad opioidami wywołującymi szereg groźnych objawów a w konsekwencji prowadzących do śmierci wielu pacjentów. Ci twórcy ogromnego imperium byli też filantropami i obejmowali mecenat nad wieloma artystami. Fortuna jednak nie przyniosła im chluby, ponieważ działania doprowadziły do istnej epidemii.

Pragnienie powiększenia i tak już ogromnego majątku sprawiła, że posunęli się o krok za daleko. Początkowo leki miały przynosić ulgę w opiece paliatywnej zwykłym Amerykanom. Ukoić ból. Dlatego reklamowali OxyContin jako alternatywę morfiny, która przecież nie jest bezpieczna. Tak naprawdę okazało się, że zawarty w nim składnik ma od niej dwa razy silniejsze działanie. Twórcy doskonale o tym wiedzieli, ale swoją kampanię reklamową tak celowali, aby rezultat był jeden: uzależnić Amerykanów od medykamentu. Doprowadziło to do śmierci wielu z nich z powodu przedawkowania. Oczywiście pomysłodawcy, starając się wybronić, całą winę zgonili na pacjentów. Zachłanność wzięła górę. Pod osłoną troski, pazerność i chęć zysku wzięła górę. Chora ambicja zawładnęła ludzkim umysłem i doprowadziła do korupcji w państwowych instytucjach. Kapitalizm zwyciężył nad etyką. To doskonałe lektura dla osób, którym dobro ludzi leży na sercu.

Patrick Radden Keefe: Imperium bólu. Baronowie przemysłu farmaceutycznego

Jak widać w tym zestawieniu najczęściej i najchętniej wybieranych ebooków w wakacje 2023 roku, różnorodność w czytelnictwie króluje. Każdy znajdzie coś dla siebie, a kto wie? Może powyższy zestaw zainspiruje czytelników do nadrobienia tych tytułów w długie, jesienne wieczory.

Napisała


Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.