Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] Beata i Paweł Pomykalscy: Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem


Przyznam szczerze, że rzadko sięgam po przewodniki. Nie jest to moja ulubiona lektura, ale tym razem zrobiłam wyjątek i tak oto wpadła w moje ręce książka pt. "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem" Beaty i Pawła Pomykalskich. Z miejsca się nim zachwyciłam, ponieważ już sama oprawa graficzna przyciąga uwagę. Zajrzałam więc do środka i pierwsze, co zrobiłam, to obejrzałam wszystkie znajdujące się tam zdjęcia. Człowiek, jak wiadomo jest wzrokowcem, więc najpierw patrzy na piękno, a dopiero potem coś poczyta. Tak zrobiłam i ja.

Beata i Paweł Pomykalscy: Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem

Wiedziona ciekawością zagłębiłam się w treści bogate w informacje, których musiałabym szukać w Internecie, co zajmuje sporo czasu. Tutaj mam wszystko w jednym miejscu – 100 obiektów rozlokowanych po całej Polsce wraz z ich historią, ciekawostkami oraz tradycjami. Jestem w szoku, że autorom udało się zmieścić tyle danych w tak niewielkim przewodniku. Teksty są faktycznie niewielkich rozmiarów i zawierają same najważniejsze fakty dotyczące nie tylko danego regionu, ale opisywanego obiektu, niezależnie od tego, czy jest to dworek, pałac, wieś czy skansen. Zachwyca bogactwo kultury, tradycji, ale też osadzenie w konkretnym okresie historycznym.

Czytelnik ma więc w swoich rękach bogactwo wiedzy o swoim kraju przedstawione w sposób przystępny wraz z niezbędnymi objaśnieniami dotyczącymi ważniejszych terminów. Przewodnik zatem nie tylko edukuje, ale i zachęca do samodzielnych podróży. Zaś krótki tekst nie pozwala się znudzić nawet osobom najbardziej opornym na nową wiedzę. Daje to szansę na poznanie nowych miejsc. Zaprasza do refleksji nad tym, co było. "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem" to idealny bagaż podręczny nie tylko podczas wakacyjnych wypraw za miasto w gronie rodziny, ale również sposób na zgłębienie tajemnic własnego kraju. Autorzy bowiem odkrywają przed nami więcej niż poznaliśmy dotychczas. Takich informacji nie znajdziemy w podręcznikach do geografii lub historii, a szkoda. Pewnie nauka byłaby wtedy bardziej użyteczna.

Taka książka zainspirować może do odwiedzenia dotychczas ignorowanych czy zapomnianych miejsc. To nowe oblicze turystyki, które pozwala wypoczynek połączyć z aktywnością. Nie bez podstawy mówi się przecież, że podróże kształcą. Coś w tym jest! Polska przecież ma w swojej ofercie wyjątkowe miejsca i niekoniecznie musi to być plaża czy góry. Możliwości mamy tutaj mnóstwo. Dla każdego coś miłego. Zarówno dla amatorów historii, jak i dla tych, którzy cenią sobie pracę na wsi, gdzie znajdziemy ciszę oraz spokój.

Zwiedzanie ułatwiają rozdziały poukładane według województw, dzięki czemu nie musimy szukać danego obiektu "w ciemno". Wystarczy, że zapamiętamy, gdzie leży, a szybko zlokalizujemy go na mapie.

Na uwagę zasługuje również język przewodnika. Zdania proste, przystępne, czyli dla każdego. W sam raz dla osób, które albo planują wycieczkę, albo już na niej są, a przewodnik zabierają ze sobą. Treść wciąga z każdym słowem. Ciekawi nie tylko ze względu na tematykę, ale też ze względu na nowinki, których nie brakuje a których wielu z pewnością nigdy wcześniej nie słyszało.

Koniecznie musicie go mieć w swojej domowej biblioteczce, jeśli chcecie zwiedzić Polskę świadomie i docenić piękno tradycji, architektury, krajobrazów oraz kultury, w jakiej przyszło dorastać naszym przodkom.

Recenzowała


Zapraszam do przeczytania wywiadu z autorami przewodnika. (kliknij w zdjęcie)

Beata i Paweł Pomykalscy Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem wywiad

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.