Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] J.A. Redmerski: "Drugie życie Izabel"


Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać z ogromną ciekawością pierwszą część trylogii w "W towarzystwie zabójców" pt. "Zabić Sarai". Jest to historia dziewczyny przetrzymywanej od 14 roku życia przez handlarza narkotyków w jego domu, z którego podstępem po latach udało jej się uciec. Tak poznaje ona Victora Fausta, o którym na początku nie wie zupełnie nic. Dziewczyna nie jest też świadoma, iż jej wybawiciel musi ją zabić. Coś jednak nie pozwala mu na ten drastyczny krok. Zaczyna ich łączyć zupełnie niezrozumiała dla niego więź. Oboje mają jednak za sobą brutalną przeszłość i chcą jednego – dokonania zemsty.

J.A. Redmerski "Drugie życie Izabel" recenzja

Drugi tom rozpoczyna się, gdy Sarai próbuje wieźć normalne według niej życie z daleka od Victora.  Ma chłopaka i względny spokój, ale jednak coś jest nie tak. Nie potrafi bowiem zapomnieć o przeszłości oraz uczuciach do jej wybawcy. Ogarnia ją tęsknota za innym mężczyzną. Dziewczyna już wie na pewno – zakochała się w płatnym mordercy i to z nim chce spędzić resztę życia. Zrobi więc wszystko, aby tak się stało. Pragnie więc jak on zabijać, a wszystko po to, aby na zawsze pozostać przy Victorze, nawet gdy na początku nie będzie się on zgadzał z jej decyzją. Ostatecznie mężczyzna przystanie na jej warunki i pomoże jej w tej trudnej z zarazem niebezpiecznej metamorfozie. Dziewczyna ma jednak też inny cel – zemstę na sadyście Arthurze Hamburgu. Po nieudolnej próbie zamachu na jego życia poprzysięga sobie, że kiedyś go dopadnie, ale aby tego dokonać, najpierw musi sama się zmienić. Przechodzi trudny etap szkoleń, zmienia tożsamość i od teraz już jako Izabel Seyfried rozpoczyna nowy etap życia. Od teraz niełatwa relacja Isabel i Victora coraz bardziej przeradza się w coś więcej niż tylko zwykły związek. Po drodze dziewczynę czeka jeszcze jeden test, który wystawia ich uczucie oraz jej zaufanie do mężczyzny na próbę. Czy uda się jej przetrwać? Jak potoczą się ich losy? Czy Izabel stanie się bezwzględną zabójczynią i będzie umiała z zimną krwią pozbawiać życia swoje ofiary? Co z pragnieniem zemsty? O tym przekonacie się, zatapiając się w kolejne karty 2 części serii "W towarzystwie zabójców" autorki, z którą miałam okazję rozmawiać przy okazji premiery pierwszej części "Zabić Sarai".

Kontynuacja losów Sarai, czyli obecnie Isabel oraz Victora okazała się dużo lepsza niż poprzednia książka. Zdecydowanie więcej jest w niej zaskakujących zwrotów akcji. Więcej też dowiadujemy się o głównych bohaterach od nich samych dzięki przemyślanej narracji wprowadzającej czytelnika w ich świat na tyle, jak dalece jest to możliwe poprzez wewnętrzne dialogi. Dobrze przemyślana fabuła przeplata się z doskonałymi i naturalnymi dialogami oraz niezwykle plastycznymi opisami, które doskonale pobudzają wyobraźnie. Autorka stopniowo odkrywa przed nami tajemnice dobrze znanych nam bohaterów oraz wprowadza nowe postacie, sprytnie wplatając ich wątki w życie Izabel i Victora. 

W "Drugim życiu Izabel" każde ich zachowanie i wszystko, co powiedzą, jest przemyślane, dojrzałe i nieprzypadkowe. Widać tu doświadczenie oraz niepohamowaną chęć zemsty, która ma pomóc w rozliczeniu się z przeszłością. W Victorze dostrzegamy zwykłego człowieka, natomiast Sarai zachowuje się już jak rasowa, silna i pewna siebie kobieta. Chce za wszelką cenę dorównać mistrzowi. Czy jej się to uda? Tego nawet Victor nie wie, ale dziewczyna próbuje.  

Przy lekturze "Drugiego życia Izabel" wprost nie można się nudzić, a metamorfozę przechodzi nie tylko Sarai, ale również Victor, odkrywając w sobie dotąd nieznane uczucia oraz emocje, których nigdy wcześniej nie doznał. Autorka poświęca przeżyciom wewnętrznym bohaterów zdecydowanie więcej czasu niż w części poprzedniej zwalniając przy tym akcję, co moim zdaniem wpływa bardzo korzystnie na całą fabułę i jej odbiór. Zaczynamy rozumieć zachowanie i rozterki głównych bohaterów.   

W świecie stworzonym przez J.A. Redmerski nie zaznacie spokoju do ostatnie strony. Będziecie zaskoczeni niemal wszystkim, co tam się zadzieje. Jest to w końcu świat zabójców z nieoczywistym wątkiem romansu w tle. Taki układ fabuły dowodzi, że nawet w kręgu brutalnych ludzi zdarzają się ludzkie odruchy i emocje. W końcu oni też są ludźmi. 

Mając świadomość, iż kolejny tom wkrótce będzie dostępny z niesłabnącą ciekawością wyczekuję kontynuacji tej niesamowitej historii. Gorąco polecam.  

Recenzowała


Zapraszam również do przeczytania rozmowy dotyczącej "Zabić Sarai". (kliknij w zdjęcie)

J.A. Redmerski "Zabić Sarai" wywiad

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.