Najnowsze

J.A. Redmerski: "Drugie życie Izabel" – z miłości do zabójcy

Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać z ogromną ciekawością pierwszą część trylogii w „W towarzystwie zabójców” pt. „Zabić Sarai”. Jest to historia dziewczyny przetrzymywanej od 14 roku życia przez handlarza narkotyków w jego domu, z którego podstępem po latach udało jej się uciec. Tak poznaje ona Victora Fausta, o którym na początku nie wie zupełnie nic. Dziewczyna nie jest też świadoma, iż jej wybawiciel musi ją zabić. Coś jednak nie pozwala mu na ten drastyczny krok. Zaczyna ich łączyć zupełnie nie zrozumiała dla niego więź. Oboje mają jednak za sobą brutalną przeszłość i chcą jednego – dokonania zemsty.


Drugi tom rozpoczyna się, gdy Sarai próbuje wieźć normalne według niej życie z daleka od Victora.  Ma chłopaka i względny spokój, ale jednak coś jest nie tak. Nie potrafi bowiem zapomnieć o przeszłości oraz uczuciach do jej wybawcy. Ogarnia ją tęsknota za innym mężczyzną. Dziewczyna już wie na pewno – zakochała się w płatnym mordercy i to z nim chce spędzić resztę życia. Zrobi więc wszystko, aby tak się stało. Pragnie więc jak on zabijać, a wszystko po to, aby na zawsze pozostać przy Victorze nawet gdy na początku nie będzie się on zgadzał z jej decyzją. Ostatecznie mężczyzna przystanie na jej warunki i pomoże jej w tej trudnej z zarazem niebezpiecznej metamorfozie. Dziewczyna ma jednak też inny cel – zemstę na sadyście Arthurze Hamburgu. Po nieudolnej próbie zamachu na jego życia poprzysięga sobie, że kiedyś go dopadnie, ale aby tego dokonać, najpierw musi sama się zmienić. Przechodzi trudny etap szkoleń, zmienia tożsamość i od teraz już jako Izabel Seyfried rozpoczyna nowy etap życia. Od teraz niełatwa relacja Isabel i Victora coraz bardziej przeradza się w coś więcej niż tylko zwykły związek. Po drodze dziewczynę czeka jeszcze jeden test, który wystawia ich uczucie oraz jej zaufanie do mężczyzny na próbę. Czy uda się jej przetrwać? Jak potoczą się ich losy? Czy Izabel stanie się bezwzględną zabójczynią i będzie potrafiła z zimną krwią pozbawiać życia swoje ofiary? Co z pragnieniem zemsty? O tym przekonacie się, zatapiając się w kolejne karty 2. Części serii „W towarzystwie zabójców” autorki, z którą miałam okazję rozmawiać przy okazji premiery pierwszej części „Zabić Sarai”.

Kontynuacja losów Sarai, czyli obecnie Isabel oraz Victora okazała się być dużo lepsza niż poprzednia książka. Zdecydowanie więcej jest w niej zaskakujących zwrotów akcji. Więcej też dowiadujemy się o głównych bohaterach od nich samych dzięki przemyślanej narracji wprowadzającej czytelnika w ich świat na tyle, na ile to jest możliwe poprzez wewnętrzne dialogi. Dobrze przemyślana fabuła przeplata się z doskonałymi i naturalnymi dialogami oraz niezwykle plastycznymi opisami, które doskonale pobudzają wyobraźnie. Autorka stopniowo odkrywa przed nami tajemnice dobrze znanych nam bohaterów oraz wprowadza nowe postacie sprytnie wplatając ich wątki w życie Izabel i Victora. W „Drugim życiu Izabel” każde ich zachowanie i wszystko, co powiedzą jest przemyślane, dojrzałe i nieprzypadkowe. Widać tu doświadczenie oraz niepohamowaną chęć zemsty, która ma pomóc w rozliczeniu się z przeszłością. W Victorze dostrzegamy zwykłego człowieka, natomiast Sarai zachowuje się już jak rasowa, silna i pewna siebie kobieta. Chce za wszelką cenę dorównać mistrzowi. Czy jej się to uda? Tego nawet Victor nie wie, ale dziewczyna próbuje.  

Przy lekturze „Drugiego życia Izabel” wprost nie można się nudzić, a metamorfozę przechodzi nie tylko Sarai, ale również Victor odkrywając w sobie dotąd nieznane uczucia oraz emocje, których nigdy wcześniej nie doznał. Autorka poświęca przeżyciom wewnętrznym zdecydowanie więcej czasu niż w tomie poprzednim zwalniając przy tym akcję, co moim zdaniem wpływa bardzo korzystnie na całą fabułę i jej odbiór. Zaczynamy rozumieć zachowanie i rozterki głównych bohaterów.   

W świecie stworzonym przez J.A. Redmerski nie zaznacie spokoju do ostatnie strony. Będziecie zaskoczeni niemal wszystkim, co tam się zadzieje. Jest to w końcu świat zabójców z nieoczywistym wątkiem romansu w tle. Taki układ fabuły dowodzi, że nawet w kręgu brutalnych ludzi zdarzają się ludzkie odruchy i emocje. W końcu oni też są ludźmi. 

Mając świadomość, iż kolejny tom wkrótce będzie dostępny z niesłabnącą ciekawością wyczekuję kolejnego tomu, który może okazać się jeszcze lepszy od dwóch poprzednich. Gorąco polecam.  

Brak komentarzy