Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[rozmowa o modzie] Projektant z Kielc w jury konkursu Mister Supranational. Rozmowa z dr Pawłem Węgrzynem


Niedawno odbyła się Gala Mister Supranational, którą pierwszy raz poprowadziła Sandra Kubicka (wywiad z modelką możecie przeczytać tutaj), ale to nie jest jedyny debiut tego wydarzenia. W jury konkursowym debiutował bowiem projektant pochodzące z Kielc dr Paweł Węgrzyn – farmakolog kliniczny i członek Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii. To jego garnitury prezentowali podczas pokazu najprzystojniejsi mężczyźni świata. O tym ogromnym międzynarodowym przedsięwzięciu właśnie rozmawiamy. 

Paweł Węgrzyn wywiad

Projektant z Kielc pokazuje swoją kolekcję w konkursie Mister Supranational 2019. Opowiedz, jak doszło do tej współpracy?

Paweł Węgrzyn: Jestem kielczaninem, choć moje życie zawodowe – zarówno to związane z modą, jak i farmakologią kliniczną czy marketingiem – rozdziera mnie między rodzinne Kielce a Warszawę.
Podróże są wpisane w wykonywane obowiązki. Szczycę się tym, że pochodzę z Kielc, gdyż to właśnie tu zaczęła się moja już czteropokoleniowa tradycja związana z modą.

Mijający rok, mówiąc nieskromnie, był dla mnie rokiem sporych sukcesów. Znalazłem się w ścisłym finale Fashion Anatomy 2019 – konkursu na najlepszego projektanta mody w Polsce. Finałowa dziesiątka została wybrana z grona aż 156 zgłaszających się do tego konkursu projektantów – więc chyba w tym przypadku można mówić o sukcesie.

Jesienią tego roku organizatorzy innego konkursu modowego, ArtFashion Designer AWARD 2019 – konkursu na najlepszego projektanta mody haute couture zaproponowali mi zasiadanie w jury tego konkursu jako ekspert mody, nadając rangę Przewodniczącego Jury tego konkursu. A warto dodać, że w składzie jurorskim zasiadali profesorowie, przedstawiciele wszystkich siedmiu Akademii Sztuk Pięknych w Polsce, co pokazuje rangę tego Konkursu.

Wybory i Konkurs Mistera Supranational odbywają się w Polsce. Ja w swoim projektowaniu specjalizuję się w odzieży klasycznej, choć wprowadzam do klasyki własne innowacyjne rozwiązania jak np. asymetrię. W wydaniu męskim odzież klasyczna to zdecydowanie garnitury…

W związku z powyższym chyba nie powinna zaskakiwać propozycja organizatorów konkursu Mister Supranational 2019, że zwrócili się akurat do mnie z propozycją współpracy w ramach tego przedsięwzięcia, zapraszając do grona jurorskiego, a także dając szansę pokazania całemu światu na finalistach konkursu oryginalnych garniturów mojego projektu.

Co trzeba zrobić, aby osiągnąć taki sukces? Jakie predyspozycje, charakter czy umiejętności o tym decydują?

Paweł Węgrzyn wywiad

Talent i to, co dostaliśmy w genach od przodków to podstawa wszystkiego, ale – żeby osiągnąć każdy sukces – trzeba po pierwsze mieć marzenia i wyznaczać sobie wysokie cele. Po drugie trzeba planować swoją drogę i konsekwentnie podążać w wyznaczonym kierunku, a po trzecie trzeba z założenia nie marnować życia, które zostało nam dane. Gdyby nie umiejętność właściwego zarządzania czasem, to nie byłoby miejsca na sukcesy… A tak to mogę także śmiało pochwalić się wydaną także w tym roku książką medyczno-farmaceutyczną "Optymalizacja farmakoterapii”, której jestem współautorem, więc w życiu można osiągać wiele nie tylko w jednej dziedzinie. 

Co znaczy dla Ciebie znajdować się w gronie jury konkursu u boku osób z pierwszych stron gazet?

To nie chodzi o znajdowanie się w jury obok znanych osób, osób z pierwszych stron gazet. Dla mnie zaszczytem było zasiadać w gronie osób, które w swoich dziedzinach osiągnęli także dużo, a mimo to wciąż pozostały skromne, naturalne, wyzbyte wyniosłości i otwarte na innych. Dla mnie to było wspaniałe, że poznałem osoby podobne do mnie pod względem sposobu na własne życie.

Być projektantem mody, czyli kim właściwie? Kim jest projektant mody w XXI wieku?

Staram się być bardziej kreatorem mody, tzn. tym, który kreuje modę, wprowadza nowe rozwiązania, czyli poniekąd wyprzedza trendy. W moich dotychczasowych projektach jest sporo na to przykładów. Jak dla mnie – o czym zawsze mówię otwarcie – projektant jest tylko projektantem i projektuje ubrania. Komponuje w całość różne elementy ubioru, bazując na obowiązujących trendach. Mnie zdecydowanie bardziej odpowiada i bardziej satysfakcjonuje wprowadzanie nowych rozwiązań do ubiorów. Jest to na pewno zauważalne – szczególnie dla tych, którzy śledzą moje kolekcje. Projektant, a właściwie kreatur mody XXI wieku, powinien widzieć modę nie tylko tą, która wejdzie na ulice miast za rok, ale nawet taką, która pojawi się za lat 5. Kreator mody to zdecydowanie wizjoner.

Jakimi kryteriami kierowałeś się podczas wybierania tego najprzystojniejszego? Co jest ważne w przypadku tak wielkich konkursów?

Mister zarówno, jak i Miss to wzór, ktoś bliski ideału i to nie tylko ze względu na urodę, postawę, sylwetkę, ale także ze względu na zachowanie, etykietę i umiejętność odnajdywania się w każdej, nawet najbardziej stresującej sytuacji. Przebywając na backstage’u konkursu i podczas przymiarek garniturów do wyjść w moich outfitach, miałem możliwość rozmów z kandydatami i może dlatego mnie było łatwiej oddawać głosy.

Jak wygląda praca jurora od kuchni? Kiedy zaczyna się głosowanie?

Ostateczne oddanie głosów przebiega podczas Gali Finałowej, ale jak wyżej wspomniałem, zapewne każdy z jurorów miał swoich faworytów już przed finałową galą. Niektórzy mogli także podczas gali przyglądać się kandydatom bliżej dzięki ich zdjęciom w przygotowanym dla celów konkursu Katalogu.

Czym Mister Supranational różni się od innych konkursów?

Każdy konkurs ma swoją specyfikę. Ten jest konkursem o randze międzynarodowej, finaliści są z wielu krajów z całego świata. Perfekcja w organizacji jest bardzo mocną stroną tego konkursu, rewelacyjny zespół ludzi, dbanie o każdy detal, ponieważ przecież konkurs jest transmitowany na żywo w ponad 140 krajach. Do tego dochodzi umiejętność prowadzenia gali na scenie z połączeniem wejść na wizję telewizyjną. Jestem pod wielkim wrażeniem organizacyjnym tego globalnego wydarzenia.

Paweł Węgrzyn wywiad

Czy udało się nawiązać jakieś przyjaźnie, kontakty, które potem mogą zaowocować współpracą?

Jak po każdym wydarzeniu, w jakim biorę udział, nawiązują się nowe znajomości, z niektórych z nich mogą wywiązać się także przyjaźnie. Szczególnie, wtedy gdy łączą ludzi podobne pasje i nastawienie do wykonywanych obowiązków. Są osoby, z którymi na pewno będę współpracował przy okazji kolejnych projektów.

Modny mężczyzna to… Jaki powinien być współczesny mężczyzna?

Modny mężczyzna to taki, który dba o siebie zarówno w aspekcie wyglądu, jak i ubioru. To taki, który walczy z syndromem przysłowiowego "Janusza” i nie podąża za modą na ślepo, tylko wybiera z niej to, w czym zachowuje swoją indywidualność. Modny mężczyzna to gentelman, który wie, jak nosić garnitur, ale także wie, jak dobrać odpowiedni T-shirt do jeansów, by wciąż pozostać godnym tłem dla własnej kobiety.

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów. 

Rozmawiała


Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.

Komentarze

Prześlij komentarz