Najnowsze

Kolejna edycja Warsaw Fingerstyle Festival już we wrześniu - rozmowa z Janem Ludwikiem Pentzem


W tym roku odbędzie się kolejna edycja Warsaw Fingerstyle Festival dla gitarzystów z całego świata. W ramach wydarzenia odbędzie się też konkurs dla młodych adeptów gitary. Z organizatorem przedsięwzięcia – Janem Ludwikiem Pentzem rozmawiam o początkach tegorocznej imprezie. Zapraszam na portal Kulturalne Rozmowy, a zainteresowanych odsyłam do rozmowy o drugiej pasji artysty, czyli górach i nurkowaniu.  

  
Czym jest Warsaw Fingerstyle Festival?

Jan Ludwik Pentz: Warsaw Fingerstyle Festival jest cykliczną imprezą złożoną z koncertów, warsztatów, prezentacji sprzętu muzycznego oraz mistrzowskiego konkursu. Uhonorowaniem każdej edycji festiwalu są finałowe występy akustycznych gitarzystów światowego formatu. Z roku na rok coraz mocniej zaznaczamy swoją obecność na krajowej i międzynarodowej scenie Fingerstyle. W tym roku otrzymujemy zapytania dotyczące koncertów z całej Europy.

Z jakiego kraju najchętniej przyjeżdżają muzycy? Gdzie informacja o festiwalu dotarła najdalej?

Z racji tego, że festiwal odbywa się w Warszawie, gościmy najwięcej muzyków jak i uczestników konkursu z Polski. Chciał u nas zagrać muzyk z Chile, a zapytania o bilety docierały z tak odległych zakątków, jak Kolumbia.

To nie jest pierwsza edycja tego festiwalu. Jak wspomina Pan poprzednią?

To jest dopiero druga edycja festiwalu, więc wspomnienia są bardzo świeże. Ten się nie myli, który nic nie robi i my także popełniliśmy kilka drobnych błędów, których w tym roku postaramy się uniknąć. Myślę, że dopiero po tegorocznej edycji będę mógł się szerzej odnieść do pani pytania.

Skąd pomysł na uruchomienie eventu?

W ciągu ostatniej dekady odwiedziłem najbardziej znaczące w naszym kraju festiwale Fingerstyle. Ku mojemu zaskoczeniu, taka impreza z niewiadomych przyczyn nie odbywała się w Warszawie. Postanowiłem, że tak dalej być nie może.  Jako, że wcześniej miałem przyjemność uczestniczyć w organizowaniu pomniejszych festiwali i konkursów dla dzieci i młodzieży, przedstawiłem swój pomysł decydentom, którzy mi w pełni zaufali i pozwolili zrealizować projekt.

Jaka idea przyświeca wydarzeniu?

Zaczęło się od tego, że chciałem dać młodym artystom możliwość pokazania się na scenie i sprawdzenia swoich umiejętności przed publicznością i profesjonalnym jury. To dla nich przede wszystkim organizowany jest ten festiwal. Każda z edycji ma również koncert gwiazd. W tym roku także międzynarodowego formatu.

W jaki sposób dobiera Pan artystów? Jakie warunki muszą spełnić, aby wziąć udział w wydarzeniu?

Co roku staramy się, aby artyści występujący na scenie WFF zarówno reprezentowali różne style, ale również byli magnesem przyciągającym publiczność. W zeszłym roku był to znakomity, jazzowy gitarzysta – Marek Napiórkowski, a w tym headlinerem będzie pochodzący z Rosji, fenomenalny akustyczny gitarzysta – Igor Presnyakov. Obok niego, w ciągu dwóch dni wystąpią znakomici artyści polskiej sceny gitarowej.

Kogo z polskich gitarzystów udało się zaprosić?

24 września na dużej scenie obok Igora Presnyakova wystąpią: pARTyzant, Michał Szczęsny, Mery Spolsky & Janek Pentz, a 25 września, na małej scenie zaprezentują się nam Piotr Szumlas, Damian Luber i duet gitarowy – Storytellers.

W ramach festiwalu będzie organizowany też konkurs. Proszę o nim opowiedzieć.

Jeżeli chodzi o artystów zgłaszających się do konkursu, to – zgodnie z regulaminem – muszą przesłać do nas i umieścić na swoim kanale YouTube maksymalnie sześciominutowe nagranie w swoim wykonaniu. Może to być cover lub autorska kompozycja. Z tej grupy wybieramy około 15 osób, które zaprezentują swoje umiejętności przed jury, w którym zasiądą: prof. Ryszard Bałauszko – wieloletni wykładowca i pedagog na krajowych uczelniach muzycznych, dr Dariusz Domański – gitarzysta, pedagog i redaktor naczelny miesięcznika Top Guitar i Robert Woźniak – dyrektor Centrum Kultury Wilanów. Dla uczestników przewidziane są bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe i nie tylko.

Jakie to będą nagrody?

Główny partner festiwalu – firma Baton Rouge Guitars – ufundowała wysokiej klasy gitarę elektroakustyczną. Oprócz tego, laureaci otrzymają zróżnicowane nagrody, tj. ukulele, kable gitarowe marki Klotz, statywy gitarowe i możliwość nagrania swoich utworów w profesjonalnym studiu nagraniowym. Nikt nie wróci z pustymi rękoma.

Brzmi świetnie. Kim są organizatorzy?

Ja, jako główny pomysłodawca Warsaw Fingerstyle Festival, nie mógłbym się obyć bez wsparcia bardzo otwartych i życzliwych osób. Z ramienia władz samorządowych dzielnicy Wilanów wsparcia udzielił nam burmistrz Ludwik Rakowski. Ze strony Centrum Kultury Wilanów, na którego deskach odbędzie się WFF, już po raz kolejny bardzo mocno zaangażowali się: Iwona Maciąg i Robert Woźniak – dyrekcja Centrum Kultury Wilanów.

W jakich dniach odbędzie Warsaw Fingerstyle Festival?

Warsaw Fingerstyle Festival odbędzie się w dniach 24-25.09.2016 r. Pełen line-up festiwalu oraz wszelkie nowinki znajdą państwo na fanpage'u imprezy. Pełny regulamin konkursu znajduje się tutaj


Życzę zatem sukcesu na festiwalu. Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję.

Rozmawiała


1 komentarz:

  1. Takie warsztaty to wspaniały rarytas dla każdego początkującego muzyka! Sama miałam okazję brać w udział w podobnych eventach, ale dla wokalistów :)

    OdpowiedzUsuń