Najnowsze

Sklepy w systemie dropshipping w Polsce - nowoczesny sposób prowadzenia e-biznesu. Cz. 3.

Dropshipping jako model sprzedaży istnieje już w Polsce od kilku lat, jednak z roku na rok ze względu na rozwój systemów logistycznych te systemy sprzedaży zyskują coraz większą popularność. Po niezwykle bogatych w wiedzę rozmowach z praktykami biznesu branży e-commenrce z Anetą Cyrańską oraz Robertem Strzeleckim zapraszam na rozmowę z właścicielem e-sklepu, Piotrem Pacakiem, który powie mi, co należy wiedzieć o sklepach działających w modelu dropshipping. Zdradzi wiedzę, jak na nich zarabiać oraz odpowie na pytanie czy faktycznie dropshipping jest doskonałym i prostym sposobem na zwiększenie zasobności naszego portfela. Zapraszam na ostatnią z serii rozmowę o dropshippingu prowadzoną na portalu Kulturalne Rozmowy w ramach cyklu "To jest przyszłość biznesu"
Czy sklepy chętnie podłączają ofertę hurtowni? Jak powinny być przygotowane, aby spełnić warunki sprzedawcy? 

Piotr Pacak: Wszystko tak naprawdę zależy od asortymentu sklepu internetowego. Jak wiemy dzisiaj w Internecie możemy kupić wszystko, jednak nie wszystko dla sklepów jest dostępne przez hurtownie w modelu dropshipping. Oczywiście mówię tutaj o rynku Polskim. Na szczęście ze względu na coraz większą popularność tego modelu, hurtownie w celu zwiększenia ilości  nowych odbiorców, czyli e sklepów  zaczynają wdrażać takie usługi. Zazwyczaj oferta jest przygotowana w specjalnych plikach integracyjnych w formacie XML lub CSV

A co z opłatami? Czy sklepy ponoszą jakieś opłaty podejmując współpracę w dropshippingu?

To zależy zarówno od właściciela sklepu jak i od hurtowni. To sprzedawca musi zdecydować czy chce się z hurtownią integrować sam czy poprzez firmy zewnętrzne oferujące takie usługi za drobną opłatą w pakiecie najczęściej z oprogramowaniem sklepowym.  Z mojego doświadczenia i analiz kilku opcji z branży raczej hurtownie nie wprowadzają dodatkowych opłat aby nie odstraszyć potencjalnych klientów czyli nas sprzedawców. To sprawia że chętniej chcemy nawiązać taką współpracę z wybranym podmiotem. Hurtownie umiejętnie „chowają” swoje koszty w cenie oferowanego produktu.

Jak wyglądają kwestie finansowe sklepu-dystrybutora? Jakie są koszty związane z wdrożeniem oferty hurtowni do asortymentu dystrybutora? 

Zazwyczaj wdrożenie oferty hurtowni odbywa się automatycznie poprzez wspomniane wyżej wygenerowane pliki XML/CSV i jest praktycznie zerowym kosztem. Koszt wdrożenia zależy od tego czy docelowy nasz sklep postawiliśmy sami na wyspecjalizowanej platformie czy wykupiliśmy usługi u dostawcy oprogramowania do e-commerce ( tzw. SaaS, czyli software as a service).

Jakie są zadania dystrybutora czy właściciela e-sklepu?

W przypadku modelu dropshipping kwestią kluczową jest skuteczna i jak najlepsza sprzedaż oferowanych przez siebie produktów. W takiej formie prowadzenia biznesu nasz profit to różnica ceny hurtowej do ceny finalnej za jaką sprzedajemy produkt. To jest ten ułamek, który wraca do nas.  Plus dropshippingu polega na tym że nie posiadając magazynu czy produktu na stanie cała nasza energia może zostać skupiona wyłącznie na działaniach marketingowych i sprzedażowych oraz na jak najlepszej obsłudze klienta w trakcie i po procesie zakupu.


Jak wygląda prowadzenie sklepu z systemem dropshipping? Jakie oprogramowanie jest potrzebne?

Aby prowadzić własny sklep czy ściślej mówiąc biznes dropshippingowy jest kilka dostępnych rozwiązań. Pierwsza to wystawienie oferty swoich produktów bezpośrednio na dużym portalu marketplace czyli, np. Allegro, E-bay czy Amazon i sprzedawanie poprzez swój profil bezpośrednio, bez własnej witryny sklepu. Drugi sposób to postawienie sklepu na „darmowej” platformie OpenSource takich jak, np. Woocommerce (wtyczka wordpress do e-sklepów), PrestaShop czy Magento. Dlaczego zaznaczyłem słowo darmowej? Często podstawowe funkcjonalności takich rozwiązań są bez opłat, ale pamiętajmy, że po naszej stronie jest koszt serwera, hostingu i przetrzymywania danych i całego sklepu. Dodatkowe funkcjonalności są płatne, no i, jeśli nie mamy wiedzy programistycznej, musimy zatrudnić kogoś, kto tę pracę dla nas wykona za opłatą, oczywiście. Nagle okazuje się, że OpenSource wcale nie jest taki preferencyjny. Jest też trzecia droga, która moim skromnym zadaniem jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą dopiero zacząć ze sprzedażą on-line i postawić szybko i sprawnie swój sklep. Tym sposobem jest zakup usługi abonamentowej u dostawcy rozwiązań sklepowych w modelu SaaS. Tutaj w cenie abonamentu otrzymujemy pełny zakres usługi oprogramowania sklepu, gdzie praktycznie wystarczy nam tylko posiadanie opłaconej domeny, którą podpinamy pod wybrane oprogramowanie. Serwery, hosting, gotowe szablony sklepowe, integracje i wiele innych rozwiązań już tam jest, a to bardzo usprawnia proces otwierania sklepu i można powiedzieć, że w 2 dni można mieć gotową platformę pod sprzedaż. Na polskim rynku jest kilka firm, które oferują takie rozwiązania: SkyShop, Redcart, Shoper, Shoplo czy AtomStore. To tylko kilka z wielu rozwiązań, ale jest też międzynarodowy potentat Shopify. Rozwiązań jest bardzo wiele i zazwyczaj każdy z nich oferuje darmowy okres testowy pełnych funkcjonalności, więc należy to wszystko sobie potestować i wybrać wariant, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu współpracy z dropshippingową hurtownią?

Jakie są ich ceny i czy są konkurencyjne, a tym samym opłacalne dla nas. Warto dowiedzieć się, jakie jest ich zaplecze logistyczne oraz czy hurtownia posiada umowy z czołowymi firmami kurierskimi. Dowiedzmy się, czy można przysyłać swoich kurierów, ale też jaki jest średni czas na przygotowanie i wysyłkę zamówienia. Warto też wiedzieć, jaka jest komunikacja oraz czy hurtownie wymagają wyłączności współpracy w umowach ze sklepami. Zapytajmy, czy hurtownie same nie prowadzą sprzedaży detalicznej i w jaki sposób przebiega proces integracji i za pomocą jakich plików, I wreszcie, jak często aktualizowana jest oferta hurtowni.

Jak wygląda realizacja zamówienia?

Zamówienie wygląda identycznie jak w każdym innym sklepie on-line, czyli klient wchodzi do nasz na stronę, sprawdza ofertę i dokonuje zakupu. My, po otrzymaniu płatności, przekazujemy zamówienie bezpośrednio do hurtowni (ręcznie lub automatycznie) z zaznaczeniem, że jest to dropshipping i podaniem danych do wysyłki klienta docelowego.  Hurtownia powinna nas na bieżąco informować o statusie zamówienia, dzięki czemu my możemy informować naszego klienta, co dzieje się z jego produktem.

Jak sklep powinien rozliczyć się z hurtownią w modelu dropshipping?

Rozliczenia z hurtownią odbywają się zazwyczaj na podstawie faktur wystawionych i przesłanych do nas przez hurtownika.


Ile dystrybutor może zarobić na tym systemie sprzedaży?

Zyski sprzedawcy w tym modelu zależą tylko u wyłącznie od niego, także możliwości są tutaj bardzo szerokie i są ograniczone umiejętnościami skutecznego marketingu i sprzedaży oferowanych produktów. Wszystko zależy od tego, jaki rynek wybierzemy, jaką marżę nadamy, jaki ruch uda nam się wygenerować, itd.

A jeśli chodzi o czas realizacji zamówienia, czy sklep ma podgląd do poszczególnych etapów realizacji zamówienia?

Każda profesjonalnie działająca hurtownia powinna mieć swój system powiadomień i dział obsługi klienta, który na bieżąco będzie nas informował o statusie przesyłek czy zamówień. Przy tym modelu współpracy komunikacja obu stron procesu to podstawa, która pozwala ulepszyć obsługę klienta. Z mojego doświadczenia wiem, że jeśli jest opóźnienie w procesie dostawy im szybciej nasz klient dostanie taką informację, tym to działa na plus dla nas jako sklepu, ponieważ pokazuje nas z  jak najlepszej strony oraz to że dbamy należycie o każdego klienta.

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia. 

Rozmawiała


1 komentarz: