Najnowsze

Kilka słów o bibliotece ebooków i audiobooków Legimi

Mówi się, że czytelnictwo w Polsce spada. Ja jednak jakoś tego nie zauważyłam, ponieważ wiele informacji i książek w obecnych czasach możemy znaleźć w internecie. Wystarczy wykupić abonament i już mamy dostęp do kilkuset tytułów jednym miejscu. Postęp technologiczny nie skasuje nas więc na dźwiganie wielu książek w walizce, gdyż obecnie z pomocą każdemu zapalonemu bibliofilowi przychodzi z pomocą biblioteka internetowa, w której ulubionych pozycji książkowych czytamy czy słuchamy w drodze do pracy czy szkoły, w autobusie, tramwaju czy samochodzie. Taką możliwość daje nam właśnie Legimi, gdzie po uiszczeniu niewielkiej opłaty mamy prywatną bibliotekę w swoim smartfonie, tablecie czy na innym urządzeniu mobilnym. To niewątpliwa zaleta tego miejsca w sieci, ale są też innej, które poniżej wymienię. 

  1. Legimi to prawdziwa gratka dla wielbicieli i nieustannych poszukiwaczy nowości na rynku wydawniczym. W księgarni internetowej każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ abonent ma możliwość wyboru spośród aż 25 tyś. książek. Prawdopodobieństwo znalezienia tej właściwej książki jest bardzo duże. Wystarczy wpisać tytuł lub wyszukać wśród gatunków. 

  2. Mobilność to domena XXI wieku. Wszyscy żyjemy szybko, przemieszczamy się z miejsca na miejsce i nie chcemy zabierać ze sobą kilogramów książek. Alternatywą jest wtedy księgarnia Legimi, która umożliwia czytanie na różnych urządzeniach mobilnych, tablecie, smartfonie, czytniku. Już nie musisz się martwić, gdy zapomnisz jednego z nich, ponieważ z powodzeniem odtworzysz swój ebook czy audiobook na innych urządzeniu. Wystarczy, że pobierzesz aplikację i już możesz cieszyć się z obcowania z ulubioną książką. 

  3. Jeśli nie lubisz przywiązywać się do swoich książek i nie masz zwyczaju powracać do nich ponownie, po braku opłaty abonamentowej tracisz do nich dostęp, więc aby móc cieszyć się nimi na własność trzeba jednak utrzymać abonament. Ja jednak lubię mieć je na własność, więc staram się kupować ebooki i potem zaczytuję się w nich ponownie. Ta opcja jest dla mnie wygodniejsza, ponieważ nie korzystam z profesjonalnego czytnika, tylko iBooks dostępnego na urządzeniach mobilnych marki Apple.
  4. Biblioteka Legimi dostępna jest na wszystkich urządzeniach z dowolnym systemem operacyjnym, co uważam za ogromne udogodnienie. Osobiście korzystam z oprogramowania z jabłuszkiem i bardzo sobie chwalę bezawaryjność aplikacji. 
To, co mnie osobiście się nie podoba, to fakt, że nie można sprawdzić w czasie rzeczywistym numeru strony, którą się aktualnie słucha. W chwili odtwarzania audiobooka mamy możliwość jedynie sprawdzić tytuł rozdziału. Zwracam na to uwagę, ponieważ po długim dniu pracy mam czas i siłę jedynie na odsłuchiwanie a nie czytanie ebooka.
Drugą uciążliwością, która nieco mnie irytuje to tempo odtwarzania, którym za bardzo nie można sterować. Jest albo bardzo wolno, albo bardzo szybko. Jednak na tablecie czy smartfonie mam możliwość większej precyzji lub zwyczajnie się przyzwyczaiłam do innych możliwości tych urządzeń.  

Czy jednak warto? 

I tak, i nie. Cenię sobie nowości, ale nie połykam książek kilogramami, ponieważ zwyczajnie nie mam na to czasu. Chcę jednak być na bieżąco i pewnie będę w przyszłości spróbować dalej korzystać z usługi abonamentowej, ale od razu mówię, że tylko na moim własnym urządzeniu. Niekoniecznie inwestowałabym w zakup specjalnego czytnika. Zwykły tablet czy smartfon z wbudowanym czytnikiem ebooków w zupełności mi wystarczy. Przynajmniej mój budżet nie ucierpi na tym za bardzo.   

Brak komentarzy