Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[artykuł gościnny] 10 powodów, dla których bloguję


Nazywam się Natalia Gerlich. Jestem autorką bloga Passion Piece, którego cel to przedstawianie ciekawych ludzi posiadających interesujące pasje. Blog został stworzony również po to, aby inspirować innych do działania oraz podążania za swoimi marzeniami. Na blogu ukazuje się co dwa tygodnie cykl wywiadów, w których staram się prezentować ludzi o rozmaitych pasjach. Pomiędzy wywiadami ukazują się także różnorodne artykuły dotyczące moich inspiracji, pogoni za marzeniami, kulinariów, podróży i – od czasu do czasu – literatury. Każdy artykuł na stronie publikuję w dwóch językach Pl./Ang. Moim marzeniem jest to, aby w przyszłości to znani i mniej znani ludzie sami chcieli pokazać się w tym miejscu.


Moja przygoda z blogowaniem zaczęła się dwa lata temu, byłam wtedy zupełnie inną osobą, która poszukiwała dla siebie właściwej drogi i nie była pewna tego, czy faktycznie ma coś wartościowego do zaoferowania innym. Pomysł na założenie strony internetowej był dość spontaniczny, mogę śmiało stwierdzić, że był to projekt, który bardzo szybko trafił do realizacji. Większość moich planów była zazwyczaj pozostawiana tylko i wyłącznie w strefie pomysłów, ponieważ typ mojej osobowości to raczej myśliciel niż działacz. Na szczęście znalazła się osoba, która uznała, że moje marzenie jest możliwe do zrealizowania, ba jest nawet całkiem sensowne. Jak już wspomniałam na początku, jestem teraz zupełnie inną osobą, a to wszystko dzięki prowadzeniu bloga. Oczywiście nie chcę wam tutaj nadmiernie lukrować rzeczywistości, ponieważ prowadzenie własnej strony internetowej to nie tylko same okrzyki zachwytu, ale i mozolna praca, która nie zawsze przynosi satysfakcjonujące efekty, ale jak to bywa w każdej dziedzinie, do osiągnięcia sukcesu potrzebna jest nam wytrwałość i niezrażanie się początkowymi niepowodzeniami czy niezrozumieniem innych. Poniżej chciałabym przybliżyć wam 10 najważniejszych korzyści wynikających z prowadzenia bloga. 

Rozwój osobisty


Dla mnie jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ przez wiele lat nie wiedziałam jaką drogę obrać, a przez to marnowałam drzemiący we mnie potencjał. Blogowanie to wspaniała przygoda i tylko najoporniejsi nie skorzystają z okazji, aby nauczyć się czegoś nowego. Oczywiście w zależności od niszy danego bloga można zyskiwać wiedzę w różnych dziedzinach, co sprawia, że stajemy się w nich poniekąd ekspertami. W moim przypadku wzrósł poziom własnej wartości, dzięki świadomości tego, że są na świecie osoby, które po prostu interesują się moją pracą i podoba się im to, co u mnie znajdują. Poza tym nauczyłam się ogromnej pokory i cierpliwości, bo sukcesy, a szczególnie te trwałe, często nie przychodzą od razu, dlatego tak wiele osób rezygnuje z prowadzenia tego typu stron internetowych jeszcze zanim dadzą się dobrze poznać swoim odbiorcom.

Portfolio

Prowadzenie bloga to ciężka praca, jakkolwiek sceptycznie wasi znajomi mogą do tego podchodzić. Często sądzę, że ośmiogodzinny dzień pracy mógłby nie być wystarczający, aby ogarnąć wszystko to, co z pozoru nieogarnięte. Dlaczego by w takim razie nie potraktować waszej strony jako portfolio? Jeżeli wkładacie w prowadzenie bloga wiele czasu, robicie to dobrze, może to być dla was świetna reklama. Potencjalni pracodawcy często sprawdzają działalność przyszłych pracowników w mediach społecznościowych. A jeżeli dowiedzą się, że jesteście blogerami, staniecie się dla nich dość ciekawym kąskiem. To prawda, że jeżeli blog jest słaby i nieprowadzony w przemyślany, a zarazem inteligentny sposób, może on zadziałać również na waszą niekorzyść.

Źródło dochodu

Niektórzy blogerzy dość szybko dorabiają się sporych przychodów z prowadzenia bloga. Niestety prawda jest taka, że wszystko to zależy od niszy, na którą się zdecydujecie. Tak na przykład, osoby piszące o parentingu czy o modzie mają już na wstępie dość szerokie grono odbiorców, choć też i sporą konkurencję. Co nie zmienia faktu, że jest im łatwiej nawiązać kontakt z firmami, które w zamian za promocję na blogu i w social mediach mogą zaproponować im całkiem niezłe pieniądze. Z tym też należy uważać, bo wierni czytelnicy, to niekoniecznie głupi czytelnicy i wywęszą wciskanie im chłamu na kilometr, przez co możecie ich stracić. Ponadto będąc widocznymi w sieci, możemy nawiązać przeróżne kontakty, które mogą przerodzić się w płatną współpracę na przykład w czasie eventów czy promocji pewnych treści lub produktów. Zarabianie na blogu jest dość ciężkie, choć przy odrobinie pracy i szczęścia nie jest również niemożliwe.

Potencjalni pracodawcy

Myślicie o zmianie dotychczasowej pracy i byciu osobą, która dyktuje innym własne warunki? Jak już wcześniej wspomniałam, blog może stanowić wspaniałe portfolio, ponieważ pracodawcy mogą poznać was nieco bliżej oraz sprawdzić powtarzalność osiąganych przez was sukcesów czy ciężkiej pracy włożonej w to, co piszecie. 

Zyskanie podstawowej wiedzy na temat social mediów od strony biznesowej


Znaczenie social mediów w prowadzeniu własnej firmy czy bloga jest nieocenione. To właśnie tam wasi potencjalni odbiorcy mogą dowiedzieć się o waszym istnieniu, to tam będziecie się z nimi dzielić nowościami pojawiającymi się na stronie, ale nie tylko. Z social mediów należy korzystać z głową, w przemyślany sposób. O ile pewne rzeczy ujdą wam płazem na prywatnych kontach, o tyle nie umkną uwadze nie tylko fanów waszego bloga, ale i potencjalnych hejterów. Unikajcie treści wtórnych, zawierających błędy (choć to zdarza się najlepszym), pamiętajcie również o prawach autorskich i o tym, że nie należy ich naruszać. Warto jest zaznajomić się z mechanizmami działania social mediów, aby utrzymać satysfakcjonujące was zasięgi oraz uniknąć blokady, która może zrujnować wasze życie w mediach na dość długi czas.

Nawiązywanie ciekawych znajomości

Niezależnie od tego, jaką niszę wybraliście, prowadzenie bloga jest zawsze dobrą możliwością, aby poznać nowych i ciekawych ludzi. Mogą to być na przykład osoby prowadzące blogi o podobnej tematyce. W moim przypadku ta szansa jest nawet większa, ponieważ prowadzę wywiady z ludźmi o przeróżnych pasjach, a do tego mieszkających w rozmaitych zakątkach naszego świata. Nigdy w życiu nie miałabym tak świetnej sposobności, gdyby nie Passion Piece i teksty, które regularnie tam umieszczam.

Rozwój kreatywności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach

Prowadząc bloga, trzeba być nieustannie kreatywnym oraz tworzyć treści, które mogą zaciekawić waszych czytelników. Jeżeli nie jest to wasze główne zajęcie, możecie mieć czasami problemy ze znalezieniem wystarczającej ilości czasu na stworzenie czegoś wybitnego, a przynajmniej na tyle dobrego, aby nie zaszkodzić waszej marce. Czasem również bywa i tak, że ogarnie was niemoc twórcza i będziecie potrzebowali nieco czasu na odpoczynek i naładowanie baterii. To są właśnie te trudne sytuacje, z którymi musi mierzyć się na co dzień bloger. Z czasem tego typu problemy stają się coraz łatwiejsze do pokonania, ponieważ stajemy się coraz bardziej kreatywni i uczymy się jak efektywnie planować zarówno czas poświęcony blogowi, jak i czas wolny, który jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej równowagi w życiu.

Stawanie się ciekawszymi w oczach innych


Ludzie często myślą, że moje życie jest ciekawsze, ponieważ widzą tylko i wyłącznie mój wizerunek w sieci. Przez to zyskuję możliwość poznania osób, których nie miałabym okazji poznać, nie będąc blogerką. Dzięki tak dobremu postrzeganiu przez innych wzrosła moja samoocena, a więc jest to niesporna zaleta prowadzenia bloga.

Bycie inspiracją dla innych

Uwielbiam, kiedy czytelnicy twierdzą, że moje teksty zainspirowały ich do działania, bo przecież takie było początkowe założenie bloga. Miło jest wiedzieć, że dzieląc się własnymi doświadczeniami oraz doświadczeniami innych możemy komuś pomóc. To chyba jeden z najbardziej motywujących aspektów tej pracy.

Pozostawienie po sobie trwałego śladu 

Większość z nas nie chce być po prostu anonimowym Kowalskim, wielu pragnie być wspominanymi przez innych, dzięki pozytywnym cechom naszego charakteru czy ciężkiej pracy, którą wkładamy w nasze projekty. Blogowanie to świetny sposób, by zapisać się na trwałe na wirtualnych kartach internetu, ale nie tylko. Z pewnością można by wymienić nieco więcej zalet wynikających z prowadzenia bloga, ponieważ każdy w tej pracy szuka dla siebie czegoś innego, dlatego poza oczywistymi korzyściami jest również wiele możliwości, które się przed wami otworzą dzięki prowadzeniu własnej strony internetowej. Należy również pamiętać o tym, że jest to praca niełatwa, podczas której wystawiamy się na krytykę i osąd innych. Przed założeniem własnego bloga należy sobie zadać kilka pytań, a tym najważniejszym jest to: 'Czy tego właśnie pragnę?'. Uzyskując odpowiedzi na to oraz inne pytania, będzie wam łatwiej podjąć właściwą decyzję.   

Autor 

Natalia Gerlich

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.

Komentarze

Prześlij komentarz