Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jest to portal dziennikarski działający na własnych zasadach, na którym znajdziesz wiele ciekawych wywiadów z gwiazdami, inspirujące historie ludzi sukcesu oraz recenzje dobrych książek i filmów. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ
 • 1
  WYWIADY
  Zapraszam Cię do poznania fascynujących historii ludzi sukcesu przepełnionych pasją nie tylko ze świata show biznesu.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  RECENZJE
  Poznaj dobre książki oraz ich Autorów. Wejdź ze mną do świata literatury, z którego nie będziesz chciał odejść.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ARTYKUŁY
  Lubię coś czasem napisać, podzielić się opinią, spostrzeżeniami lub wiedzą na dany temat.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  INSTA KURS
  Chciałabyś zacząć zarabiać na Instagramie? Poznaj najlepsze metody kreowania wizerunku, które opisałam w kursie.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] Natasza Socha "Wigilia z nieznajomym"


Czym jest świąteczna bliskość, gdy małżeństwo od dawna przeżywa kryzys? Tak jest w przypadku Antoniny i Marcela, którzy, mimo iż mieszkają razem, to czują, że już od dawna nie są ze sobą blisko tak, jak kiedyś. Obecna Wigilia stanie się dla nich ogromną próbą, ponieważ oboje podejmują decyzję, aby zerwać z tradycją i nie spędzić jej przy stole w rodzinnym gronie. Każde z nich chciało spędzić ten szczególny czas osobno, ale jak to w życiu bywa: los zadecydował inaczej i małżonkowie są skazani na swoje towarzystwo. Poznają w tym czasie wielu ciekawych ludzi, którzy w dość nieoczekiwany sposób pozwolą im odkryć się na nowo. Czy małżonkowie mają jeszcze szansę na odbudowanie związku? Czy ciążące tajemnice nie zaważą o ich rozstaniu? Tego dowiecie się właśnie, czytając książkę Nataszy Sochy pt. "Wigilia z nieznajomym".

Natasza Socha „Wigilia z nieznajomym” recenzja

"Wigilia z nieznajomym" to opowieść nieoczywista. Znajdziemy w niej ckliwych słów, blichtru, ozdób świątecznych i rodzinnych rozmów, choinki, opłatka, miłości i wielu innych rzeczy, które zazwyczaj dzieją się w tym czasie. Jednym słowem, jeśli oczekujecie typowego świątecznego klimatu, to go niestety nie znajdziecie. Autorka opisała tu Wigilię, jakiej nie zna nikt. Będziecie zaskoczeni tak, jak zaskoczeni byli sami bohaterowie. Nie ma tu atmosfery radości, oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, radości, wspólnych śpiewów. Zamiast tego jest wędrówka – zarówno ta fizyczna, jak i ta w głąb siebie.

Historia tutaj przedstawiona pokazuje, jak ogromnie ważna jest rozmowa, próba zrozumienia siebie nawzajem oraz szczerość w związku. Oboje bowiem chyba zapomnieli, co ich tak naprawdę łączyło. Antonina żyje przeszłością i swoją szkolną miłością. Taki stan rzeczy coraz bardziej oddala ją od męża. Już zapomniała, że Marcel był jej miłością i to z nim spędziła te wszystkie lata. Teraz zaczyna mieć wątpliwości, czy to wszystko ma jakikolwiek sens. Seria niespotykanych sytuacji pozwoli jednak obojgu na zmianę perspektywy. Będą musieli oboje się odnaleźć i zacząć wreszcie ze sobą rozmawiać. Tylko tak dowiedzą się, czy jest co jeszcze ratować w tym związku. Los zafundował im więc darmową terapię małżeńską. A wszystko pozbawione lukrowanej świątecznej atmosfery, której pełno w amerykańskich filmach. Zamiast tego mamy refleksje, rozmowy oraz powrót do przeszłości, który daje czas na zastanowienie się, czego tak naprawdę oczekujemy w życiu. Pokaże, że oprócz tradycyjnie obchodzonej Wigilii jest coś więcej, coś ważniejszego. Wystarczy, że to dostrzeżemy, a nie będziemy wiecznie gonić za marzeniami, próbować spełniać nieosiągalne cele.

"Wigilia z nieznajomym" to opowieść o tym, że czasem za daleko szukamy czegoś, co jest blisko nas. Ulegamy pokusie, złudzeniu pozornego szczęścia, egoizmowi, zamiast twardo stąpać po ziemi i pielęgnować to, co już mamy. Czasem taka wędrówka jest ważna – trzeba pokonać długą drogę, aby to zrozumieć.

Ta książka jest też o tym, że nawet jeśli będziemy bardzo chcieli uciec od tradycji, to i tak się nam nie uda. Kierują nami bowiem przyzwyczajenia, nawyki, które nieustannie kształtują nasze życie. Socha, używając sobie właściwego humoru, pokazuje te wszystkie wady i przywary ludzkie w sposób dość prosty. Nie owija w bawełnę. Nie ironizuje, nie krytykuje. Zwyczajnie analizuje, uświadamiając, że czasem nie trzeba być szablonowym, aby być szczęśliwym. Tradycja wypełniana na siłę nie sprawi, iż w domu nagle zagości radość, a jeśli nawet tak będzie, to stanie się tylko maską, pod którą skrywamy prawdziwe uczucia.

Recenzowała


Zapraszam też na rozmowę z Autorką o jednej z Jej powieści. (kliknij w zdjęcie)

Natasza Socha "Zaczarowene" wywiad

Zainteresowanych odsyłam też do przeczytania recenzji innej powieści. (kliknij w okładkę)

Natasza Socha "Dom marionetek" recenzja

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.