Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ
 • 1
  WYWIADY
  Zapraszam Cię do poznania fascynujących historii ludzi sukcesu przepełnionych pasją nie tylko ze świata show biznesu.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  RECENZJE
  Poznaj dobre książki oraz ich Autorów. Wejdź ze mną do świata literatury, z którego nie będziesz chciał odejść.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ARTYKUŁY
  Lubię coś czasem napisać, podzielić się opinią, spostrzeżeniami lub wiedzą na dany temat.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  INSTA KURS
  Chciałabyś zacząć zarabiać na Instagramie? Poznaj najlepsze metody kreowania wizerunku, które opisałam w kursie.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] Seria "Grey Book": Natasza Socha "Piętno"


Niedaleko Poznania w samochodzie odnaleziono zwłoki młodej kobiety – Anny K. jak się okazuje, była to bardzo lubiana i atrakcyjna nauczycielka języka angielskiego. Jednak uwagę przykuwa jeden szczegół – znamię wypalone denatce. Kim była i dlaczego zginęła? Kto stoi za jej śmiercią? Dlaczego była aż tak popularna? Jakie ta śmierć skrywa tajemnice? Kto chciał zabić kobietę? Gdzie leży granica między miłością a nienawiścią?

Natasza Socha, seria "Grey Book", "Piętno" recenzja

Na te i inne pytania odpowiedzi postara się znaleźć śledcza Florentyna. To ona krok po kroku ujawni kulisy tej makabrycznej zbrodni, ale prawda okaże się zaskakująca. Co właściwie się stało? Tego dowiedzie niezawodna policjantka, ale nie obejdzie się bez niespodzianek. Znów zacznie cierpliwie dociekać, uparcie drążyć, zaskakiwać wszystkich doświadczeniem. Powoli odkryje, że winę za zbrodnię ponosi osoba będąca poza wszelkimi podejrzeniami. W tej sprawie jednak nic nie jest oczywiste. Anna P. była lubiana, jak twierdzą ci, którzy ją znali, ale też nienawidzona. Prowadziła bardzo wyzwolony i pełny mężczyzn tryb życia, co mogło przysparzać jej wrogów.

Autorka doskonale pokazała sposób idealizowania ofiary, bo przecież o zmarłej nie wypada mówić źle po śmierci, ale czy jest w tym szczerość? Ktoś jednak chciał się jej pozbyć? Dlaczego? Lista pytań ciągle się wydłuża, a odpowiedzi nie przychodzą.

W "Piętnie" Socha zawarła wiele nieoczywistości. Wieloznaczność i zaskakujące zwroty akcji świadczą, że motyw zabójstwa mógł mieć dosłownie każdy. Dlatego Florentyna z niezwykłą wnikliwością przesłuchuje wszystkich z najbliższego otocznia denatki, łapiąc się nawet najmniejszego tropu. Policjantka nie tylko zbiera informacje o zmarłej, ale potem pieczołowicie je analizuje, układa z nich puzzle, znajdując związki przyczynowo-skutkowe. Co warte podkreślenia, stara się też wybadać reakcje na zadawane przez nią pytania. Ciekawi ją każdy szczegół, który może pomóc w śledztwie. Interesuje się nawet otoczeniem potencjalnych świadków. Podejrzany czai się wszędzie, a Florentyna o tym wie. Wieloletnie doświadczenie oraz dar prekognicji, o którym dowiadujemy się z pierwszej części, czyli "Przerwanej kołysanki" znów przychodzą z pomocą. W tym momencie zastanawiałabym się bardzo mocno, czy taki paranormalny element w ogóle jest potrzebny tej powieści. Przecież Florentyna doskonale radzi sobie bez niego, wykorzystując swoje zdolności analityczne i umiejętność wiązania faktów.

W opozycji do umiejętności zawodowych Florentyny, których nikt chyba nie ośmieli się podważać, autorka zestawiła róż – kolor nie cieszący się zbyt dobrą sławą wśród współpracowników. Infantylne zdrobnienia, nieprzychylne spojrzenia kolegów jednak nie spowodują, że nagle przestanie być szanowaną policjantką. Wręcz przeciwnie! Mimo dość ostentacyjnej krytyki, nadal cieszy się uznaniem. Jednak ten cukierkowy urok aż bije po oczach i nakazuje się zastanawiać, co dzieje się w głowie policjantki i dlaczego dokonuje takich wyborów. Na te pytania jednak odpowiedź przyjdzie pewnie w kolejnych częściach serii "Grey Book".

Wszystko, co się tu wydarzy, doprowadzi ją do rozwiązania zagadki, czyli finału, po którym nie ma już co zbierać. Socha dosłownie zmiotła swoich czytelników z powierzchni ziemi, odsłaniając prawdziwe motywy zbrodniarza. Całej historii wartości dodaje fakt, iż cała sytuacja wydarzyła się naprawdę. Była zbrodnia, musi być i kara. Tylko czy będzie ona adekwatna do winy? Czy wyrok wydany przez oprawcę znajdzie swoje uzasadnienie?

Po tej powieści wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Napędza je akcja rozbudzająca w czytelniku ciekawość. Autorka umiejętnie buduje napięcie, więc dla mnie "Piętno" to nie jest jedynie kryminalna zagadka czy opisana zbrodnia. To przede wszystkim historia opowiadająca o moralności, okrucieństwie, wymierzaniu sprawiedliwości. Jak dla mnie doskonała i czekam na więcej.

Recenzowała


Oraz do przeczytania wywiadów z autorką na temat jej książek (kliknij w zdjęcia)

Natasza Socha "Zaczarowane" wywiad   Natasza Socha, seria "Grey Book", "Przerwana kołysanka" wywiad

Oraz do przeczytania recenzji innych książek Nataszy Sochy. (kliknij w okładki)

Natasza Socha "Wigilia z nieznajomym", recenzja   Natasza Socha "Dom marionetek" recenzja

A także do przeczytania recenzji książek z serii "Grey Book" (kliknij w okładkę)

Natasza Socha "Echo" recenzja

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.