Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jeśli jesteś Wydawcą lub Autorem napiszę dla Ciebie autorską i analityczną recenzję książki albo przeprowadzę szczery, pogłębiony wywiad. Mogę też objąć patronatem Twoje literackie dzieło. Porozmawiamy zatem o literaturze. Znajdziesz tutaj, też pasjonujące historie zwyczajnych ludzi oraz wywiady z osobowościami z show-biznesu. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ

WSPÓŁPRACA

 • 1
  DLA WYDAWCÓW
  Przeprowadzę dla Ciebie szczery, wnikliwy wywiad i napiszę oryginalną, popartą analizą recenzję książki.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  DLA AUTORÓW
  Spojrzę na Twoją książkę okiem analityka i wysłucham Twojej historii.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ART. SPONSOROWANY
  Napiszę o Twojej marce oraz o jej wartości, misji i wpływie na świat czy ludzi.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  MARKA OSOBISTA
  Opowiesz mi o historii Twojej marki, o jej celu oraz wpływie na klientów.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] Seria "Dark Book": Magda Stachula "Gdzie jest Emma?"


Magda Stachula – specjalistka od powieście z nurtu domestic noir na moment zmienia swoje korzenie pisarskie, aby zająć się nieco innym gatunkiem kryminalnym. Razem z Nataszą Sochą współtworzą serię "Grey Book", w której wydarzenia opierają się na prawdziwych historiach. Taka właśnie jest pierwsza książka pt. "Gdzie jest Emma?".

Magda Stachula "Gdzie jest Emma?" recenzja

Tytułowa bohaterka, Emma Denis, jest lokalną celebrytką z popularnego telewizyjnego programu. Po powrocie z rajskiej wyspy, gdzie miało miejsce nagranie, nagle znika. Z doniesień medialnych oraz policyjnych kartotek wynika, że ostatni raz widziano ją we Włodawie – strefie objętej stanem wyjątkowym ze względu na zaistniałą sytuację z Białorusią. Od tej pory słuch o niej zaginął. Dochodzenie w sprawie zniknięcia dziewczyny prowadzi para policjantów Weronika Herman i Maksymilian Bałucki. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, znani i lubiani zazwyczaj nie cieszą się zbyt ogromną sympatią, ponieważ wśród ich przyjaciół zawsze znajdą się tacy, którzy potrafią w ich życiu namieszać. Co naprawdę się wydarzyło i czy Emma żyje? Kto kryje się za tajemniczym zniknięciem? Tego dowiecie się czytając ten wciągający oraz pełen zwrotów akcji kryminał.

Wszystkie prowadzone przesłuchania, intrygi i kłamstwa nie dają odpowiedzi na kluczowe pytania. Nie znajdziemy w tej książce również tak charakterystycznych dla Stachuli rozbudowanych rysów psychologicznych postaci. Zamiast tego autorka zaserwowała swoim czytelnikom krótką, zamkniętą historię o bardzo skondensowanej formie, aby każdy mógł pochłonąć ją w jeden wieczór.

Wątki oraz charakterystyki bohaterów są okrojone, ale spójne. Być może, gdyby charakter cyklu pozwolił, autorka pokusiłaby się o rozbudowanie niektórych tematów. Czytając bowiem "Gdzie jest Emma?", odczuwa się pewien niedosyt, a zakończenie to już istne szaleństwo. Jednego jednak można być pewnym – elementu zaskoczenia. Stachula nieustannie sprawia, że czytelnik nie potrafi wytypować sprawcy i nawet jeśli mu się to udaje, to za moment zadzieje się coś, co zmienia bieg historii diametralnie. To sprawia, że cała historia intryguje oraz wzbudza ciekawość.

Tak samo jak zagadkowa jest fabuła, tak samo tajemniczą postacią jest sama Weronika Herman, o której z pewnością dowiemy się więcej z dalszych części serii. Mnie ta postać osobiście bardzo się podobała. Dociekliwa, wnikliwa i bardzo szczegółowo bada śledztwo. Znów więc mamy kobiety mocny charakter, których u Stachuli nie brakuje. Jestem ciekawa kolejnych odsłon tej policjantki, dlatego będę czekać cierpliwie na następne części serii.

Powieść napisana jest językiem prostym i zrozumiałym dla czytelnika. Pozbawiono ją trudnych terminów właściwych policyjnemu śledztwu. Niemniej jednak widać, że Autorka przed napisaniem tej historii poczyniła gruntowne przygotowania, co niewątpliwie stanowi ogromną zaletę książki. Musicie ją koniecznie przeczytać.

Recenzowała


Zapraszam do przeczytania wywiadu z Nataszą Sochą promującego jej powieść pt. "Przerwana kołysanka" wydaną w ramach serii "Grey Book". (kliknij w zdjęcie)

Natasza Socha "Przerwana kołysanka", seria "Grey Book" wywiad

Oraz do przeczytania recenzji książek Magdy Stachuli z serii "Grey Book". (kliknij w okładki)

Magda Stachula, seria "Grey Book", "Stalker" recenzja   Magda Stachula "Rozgrywka" recenzja

Oraz do przeczytania recenzji książek Nataszy Sochy z serii "Grey Book". (kliknij w okładki)

Natasza Socha, seria "Grey Book", "Piętno" recenzja   Natasza Socha "Echo" recenzja

Zapraszam do przeczytania wywiadów z Magdą Stachulą promujących jej książki. (kliknij w zdjęcia)

Magda Stachula "Odnaleziona" wywiad   Magda Stachula "Oskarżona" wywiad   powieść "Estrogen" wywiad

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.