Cześć!
Mam na imię Sylwia i witam Cię na stronie Kulturalne Rozmowy! Jest to portal dziennikarski działający na własnych zasadach, na którym znajdziesz wiele ciekawych wywiadów z gwiazdami, inspirujące historie ludzi sukcesu oraz recenzje dobrych książek i filmów. Rozgość się!

Zainspiruję Cię do osiągania wyższych celów.
Sprawdź, jak robią to inni!
CZYTAJ WIĘCEJ
 • 1
  WYWIADY
  Zapraszam Cię do poznania fascynujących historii ludzi sukcesu przepełnionych pasją nie tylko ze świata show biznesu.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 2
  RECENZJE
  Poznaj dobre książki oraz ich Autorów. Wejdź ze mną do świata literatury, z którego nie będziesz chciał odejść.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 3
  ARTYKUŁY
  Lubię coś czasem napisać, podzielić się opinią, spostrzeżeniami lub wiedzą na dany temat.
  SPRAWDŹ TUTAJ
 • 4
  INSTA KURS
  Chciałabyś zacząć zarabiać na Instagramie? Poznaj najlepsze metody kreowania wizerunku, które opisałam w kursie.
  SPRAWDŹ TUTAJ

[recenzja książki] Seria "Grey Book": Magda Stachula "Stalker"


"Stalker" to świetnie napisana historia kryminalna z wątkiem osobistym głównej bohaterki w tle, który idealnie łączy z poprzednią książką pt. "Gdzie jest Emma?" osoba Weroniki Herman w taki sposób, aby czytelnik nie musiał czytać wszystkich części dla zrozumienia postaci. W tej części serii "Grey Book" poznajemy jej przeszłość, co ułatwia czytelnikowi poznanie kobiety. Staje się ona w jego oczach mniej krystaliczna, ale też ciekawsza.

Magda Stachula, seria "Grey Book", "Stalker" recenzja

Pewnego dnia na komendę wpływa zgłoszenie: na Jeziorze Białym znaleziono zwłoki topielicy, a w zasadzie tylko ich część, co utrudnia śledztwo. W między czasie zgłaszają się kobiety twierdzące, że padają ofiarą stalkera. Wśród nich, jak się potem okazuje, jest też sama Herman. Powoli zaczyna czuć na sobie oddech kogoś… no właśnie kogo?

Czy uda się zidentyfikować ofiarę i ustalić motywy zbrodni? Kto śledzi Weronikę i pozostałe kobiety? Czy te dwa zdarzenia mają coś ze sobą wspólnego? Na te i inne pytania Magda Stachula poszukuje odpowiedzi przez całą książkę.

Tym razem autorka postawiła na erudycję, ponieważ z niebywałą precyzją tłumaczy zawiłości związane z pracą patomorfologa, który tłumaczy proces rozkładu zwłok, co wrażliwemu czytelnikowi może wydawać się makabrycznym przeżyciem, ale stanowi niewątpliwie ciekawy wątek. Widać, że dokładnie przestudiowała ten trudny temat. Być może niektórym może to przeszkadzać. Tym bardziej kiedy to wszystko tłumaczy jeden policjant drugiemu, ale cóż, taka ekspozycja faktów wydała się Stachuli niezbędna dla zrozumienia toku prowadzonego śledztwa. Co warte uwagi, to to, że te fragmenty opowieści okazały się niezwykle szczegółowe i niewątpliwie działają na zmysły czytelnika, który z łatwością wyobraża sobie makabryczność dokonanej zbrodni.

Fabuła książki natomiast tym razem została poprowadzona dużo sprawniej oraz z o wiele bardziej zaskakującym otwartym zakończeniem, co potęguje ciekawość oraz daje nadzieję na coś więcej, więc czekam z niecierpliwością na kolejne tomy.

Autorka idealnie poprowadziła swoich bohaterów, pokazując niejednokrotnie ich naiwność, ludzkie błędy, które zawodowcom nie powinny się przecież przytrafić, a które komplikują śledztwo, co do pewnego stopnia może irytować z punktu widzenia znawcy tematu. Jednak nam jako widzom takie rozwiązanie dostarcza ogromnych emocji, ponieważ nie pozwala zbyt szybko odgadnąć zagadki kryminalnej, czyli sprawcy. Efekt więc osiągnięty! Czytelnik zostaje wciągnięty w grę emocjonalną, która sprawia, że jak najszybciej chce on poznać zakończenie. Nie może oderwać się od lektury. Napięcie rosło z każdym rozdziałem, aby ostatecznie sięgnąć najwyższego poziomu i przerwać historię w najmniej oczekiwanym momencie, pozostawiając czytającego w zawieszeniu.

Stachula nie ucieka także od spraw bieżących umiejętnie, wplatając w tę opowieść wątek związany z wybuchem wojny na Ukrainie. Widać, że losy innych narodów nie są jej obojętne. W sposób nieznaczny, ale jednak, wspomina także o pandemii, która odbija się echem na pracę wielu służb.

Znajdziemy tu więc wszystko: miłość, zdradę, strach, zaskoczenie, niepokój, nagłe zwroty akcji intrygi, skomplikowane relacje międzyludzkie, troska o najbliższych, szczere wyznania. Jednym słowem: nie ma czasu na nudę. Jestem ciekawa, dokąd zaprowadzi mnie dalszy ciąg tej niewątpliwie genialnej historii.

Recenzowała


Zapraszam do przeczytania wywiadów z Magdą Stachulą promujących jej książki. (kliknij w zdjęcia)

Magda Stachula "Odnaleziona" wywiadMagda Stachula "Oskarżona" wywiad

powieść "Estrogen" wywiad

Oraz do przeczytania recenzji książek autorki z serii "Grey Book" (kliknij w okładkę)

Magda Stachula "Gdzie jest Emma?" recenzja

Zapraszam do przeczytania wywiadu z Nataszą Sochą promującego jej powieść pt. "Przerwana kołysanka" wydaną w ramach serii "Grey Book". (kliknij w zdjęcie)

Natasza Socha, seria "Grey Book" "Przerwana kołysanka" wywiad

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.